„Idzie zaskakująco dobrze”. Farmaceuci i fizjoterapeuci uczą się, jak szczepić przeciw COVID

szczepienia2 2021 04 16 195637

Blisko 700 farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych zgłosiło się na szkolenia uprawniające do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19. Osoby te, po zdobyciu uprawnień, będą pomagać lekarzom i pielęgniarkom w wykonywaniu szczepień.

– Chcę pomóc w tych trudnych czasach – mówi Marta Kurek-Białota, jedna z farmaceutek, które zgłosiły się na szkolenie. – Myślę, że jest potrzeba pomocy przy masowym szczepieniu całego naszego społeczeństwa. Moje uczestnictwo wynika z potrzeby serca i poczucia obowiązku. Wiedza nie jest zbyt trudna, przyswoiliśmy ją sobie bez problemu.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Nauka szczepienia w CSM UM

– Szkolenia składają się z dwóch etapów: praktycznego i teoretycznego. Każdy z nich jest bardzo ważny – mówi Wojciech Dzikowski, asystent w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Część praktyczna kursu realizowana jest w naszym Centrum Symulacji Medycznej. Obejmuje ona przygotowanie szczepionki, jej podanie w zastrzyku domięśniowym, a także ocenę stanu pacjenta i reagowanie na jego ewentualną negatywną zmianę.

– Zaobserwowaliśmy we wszystkich szkolących się grupach bardzo duże zaangażowanie. Te osoby są szczerze zainteresowane zarówno teorią, jak i praktyką – stwierdza Wojciech Dzikowski. – Idzie to zaskakująco dobrze. Chętnie i dużo ćwiczą, zadają dodatkowe pytania.

W szkoleniach uczestniczy blisko 350 farmaceutów z całego województwa. Po zakończeniu szkoleń ich uczestnicy będą pomagać w poszczególnych punktach szczepień w całym regionie.  

– Mogą pracować w nowo powoływanych punktach, ale też i tych, które już aktualnie istnieją, a cierpią na brak kadry – mówi wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie, Tomasz Barszcz.

Rozpoczęły się też szkolenia dotyczące kwalifikacji pacjentów na szczepienia. – Chodzi o uproszczony sposób kwalifikacji – dodaje Tomasz Barszcz. – Oczywiście mówimy tu o kwalifikowaniu osób, które zostały zarejestrowane na szczepienia i mają właściwe skierowania. Kwalifikacja obejmuje zweryfikowanie, czy pacjent nie posiada jakichś obciążeń, które mogłyby prowadzić do niepożądanych skutków poszczepiennych. Nie ma możliwości kwalifikacji telefonicznej. Czynność ta jest wykonywana wyłącznie na poziomie punktu szczepień i to po spełnieniu szczególnych rygorów oraz kryteriów.

Uczestnicy szkoleń uczą się także, jak pomóc w razie pojawienia się niepożądanych reakcji poszczepiennych. – Oprócz szkoleń w podawaniu szczepionki uczestnicy kursu szkoleni są z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji, gdyby po szczepieniu wystąpiło jakieś działanie alergiczne – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak dodaje, codziennie chęć uczestnictwa w szkoleniu zgłaszają coraz to nowe osoby.

Do końca kwietnia szkolenie w wykonywaniu szczepień powinno ukończyć blisko 1000 osób.

Zgłoszenia na szkolenia cały czas trwają. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

MaTo / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version