– Kolegium IPN zarekomendowało dr Karola Nawrockiego, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na stanowisko prezesa IPN – poinformował we wtorek przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak.
– Dzisiaj odbyło się posiedzenie Kolegium IPN, na którym miały miejsce rozmowy z kandydatami na prezesa Instytutu. Zgłosiło się ich pięciu. Po sprawdzeniu przesłanek formalnych zostali poproszeni w dniu dzisiejszym na rozmowę, na posiedzenie Kolegium IPN. I po wysłuchaniu kandydatów, po zadaniu im pytań i po długich obradach Kolegium Instytutu uznało, że najlepszym kandydatem jest dr Karol Nawrocki, który obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – powiedział prof. Polak.
Jak zaznaczył, stwierdzili, że Nawrocki spełnił wszelkie przesłanki merytoryczne. – Przez długie lata pracował w Instytucie Pamięci Narodowej i zna jego specyfikę. Zauważa potrzebę podtrzymania dynamiki działania instytucji przy jednoczesnym uporządkowaniu jej struktury. Jawi się jako świetny menadżer. Widzi potrzebę skoordynowania współpracy pomiędzy IPN a Kancelarią Prezydenta, Kancelarią Premiera, MSZ, MON, Ministerstwem Kultury. Jako historyk, badacz ma znaczący dorobek naukowy. Decyzję w tej sprawie Kolegium podjęło jednomyślnie – dodał.
Należący do Kolegium Krzysztof Wyszkowski wskazał, że ważnym czynnikiem, który wpłynął na decyzję Kolegium IPN, jest duże doświadczenie zawodowe Karola Nawrockiego, pomimo młodego wieku. – Ma on 38 lat. Niewielu jest młodych ludzi, którzy dojrzeli do tego, by przewodzić tak dużym instytucjom. Ponadto pan dyrektor ma duże umiejętności zarządcze i łatwość komunikowania się z mediami – powiedział Krzysztof Wyszkowski.
Dr Karol Nawrocki jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, doktorem nauk humanistycznych. Od 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-17 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. Od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych i ekspozycyjnych, zaangażowany w działalność społeczną. Wyróżniony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Wśród kwestii, którymi chciałby się zająć jako prezes Instytutu, wymienił nawiązanie kontaktu z placówkami dyplomatycznymi, skrócenie procesów decyzyjnych i jasny podział kompetencji. Jedną z pierwszych jego decyzji byłoby powołanie biura nowoczesnych technologii. Podczas dzisiejszego wysłuchania przez Kolegium IPN podkreślił, że „prawda nie obroni się sama i należy o nią walczyć na arenie międzynarodowej”.
O stanowisko prezesa IPN ubiegał się również między innymi dr Marek Chrzanowski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach, wiceprezes Koła Puławy Światowego Związku Żołnierzy AK i WiN.
Kadencja obecnego szefa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka kończy się w lipcu. Nie zdecydował się jednak ponownie ubiegać się o to stanowisko.
Zgodnie z ustawą wskazanego przez Kolegium IPN kandydata na szefa Instytutu ostatecznie powołuje Sejm za zgodą Senatu. Kadencja prezesa Instytutu trwa pięć lat.
RL / PAP / IAR / opr. ToMa
Fot. Muzeum II Wojny Światowej