Kolegium Rektorskie KUL: Nie może być zgody na żadne formy antysemityzmu w życiu społecznym i akademickim

kul 2021 04 03 154748

Katolicki Uniwersytet Lubelski odniósł się do publicznego oświadczenia dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dyrektor tej instytucji, Zygmunt Stępiński wyraził swoje oburzenie dotyczące decyzji Komisji Dyscyplinarnej KUL, która umorzyła postępowanie w sprawie wypowiedzi księdza profesora Tadeusza Guza.

Chodzi o słowa duchownego z maja 2018 roku. Podczas publicznego wykładu w Warszawie ks. prof. Guz mówił: „My wiemy, kochani państwo, że tych faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych”.

Na te słowa zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Sprawa trafiła do Komisji Dyscyplinarnej KUL, która umorzyła postępowanie.

Rektor KUL i Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego stwierdzają, że nie mają wpływu na orzeczenie i treść uzasadnień Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników. W przesyłanym do Radia Lublin oświadczeniu czytamy: „Zgodnie ze Statutem KUL, Komisja działa niezależnie, w związku z tym zarówno rektor, jak i Kolegium Rektorskie, nie mają wpływu na jej orzeczenia i treść ich uzasadnień”. 

KUL przypomina także, że „po ogłoszeniu decyzji w sprawie wypowiedzi ks. prof. Guza, Kolegium Rektorskie wydało oświadczenie, w którym stanowczo zaznaczyło, że nie może być zgody na żadne formy antysemityzmu w życiu społecznym i akademickim”. Władze uniwersytetu podkreśliły w tym oświadczeniu, że zarówno w nauczaniu Kościoła, jak i kolejnych papieży – w tym św. Jana Pawła II – można odnaleźć wiele wezwań do tworzenia przyjaznych i braterskich więzi z Żydami.

– KUL kierując się przykładem i postawą swojego patrona – św. Jana Pawła II – pragnie nawiązywać relacje i bliską współpracę ze społecznością żydowską w Polsce, a także przedstawicielami Izraela – napisało Kolegium Rektorskie KUL. Poinformowało też, że uczelnia prowadziła rozmowy z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem i wiceambasadorem Izraela w Polsce na temat współpracy, dotyczącej między innymi wymiany młodzieży.

Władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego po Wielkanocy mają jeszcze odnieść się do tej sprawy. 

Ksiądz profesor Tadeusz Guz jest pracownikiem Instytutu Filozofii KUL.

MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version