Komisja Europejska: Wzywamy białoruskie władze do uwolnienia działaczy Związku Polaków na Białorusi

poczibut 2021 04 07 161750

– Wzywamy białoruskie władze do wycofania zarzutów postawionych członkom Związku Polaków na Białorusi, w tym Andżelice Borys, Andrzejowi Poczobutowi (na zdj.) i Irenie Biernackiej, oraz apelujemy o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie ich – poinformowała  Komisja Europejska.

– Ponawiamy apel szefa unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczącego KE Josepa Borrella z jego oświadczenia z 25 marca do Białorusi, aby dotrzymała swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Wzywamy białoruskie władze do wycofania zarzutów postawionych członkom Związku Polaków na Białorusi, w tym (Andżelice) Borys, (Andrzejowi) Poczobutowi i (Irenie) Biernackiej, oraz o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie ich wraz z pozostałymi zatrzymanymi więźniami politycznymi – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej.

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys oraz szefowa struktur tej organizacji w Lidzie, Irena Biernacka, usłyszały na początku kwietnia w Mińsku zarzuty w ramach sprawy karnej o „podżeganie do nienawiści”. Zarzuty postawiono także innym członkom kierownictwa ZPB, Andrzejowi Poczobutowi i Marii Tiszkowskiej.

CZYTAJ: Białoruś: Andżelika Borys skazana na 15 dni aresztu

Wobec czworga aktywistów ZPB wszczęto postępowania karne z artykułu kodeksu karnego Białorusi (art. 130 p. 3), który mówi o „celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym socjalnym”. Chodzi o działania, którym „towarzyszy przemoc” lub które są popełnione przez osoby piastujące stanowiska. Punkt 3 dotyczy powyższych działań realizowanych przez grupę osób lub prowadzących do nieumyślnego spowodowania śmierci lub innych poważnych konsekwencji.

CZYTAJ: Białoruś: Andrzej Poczobut przewieziony do aresztu na ul. Waładarskaha

Zarzuty są związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym Żołnierzy Wyklętych. Prokuratura interpretuje działania aktywistów ZPB jako „rehabilitację nazizmu”. Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Członkowie ZBP przebywają w mińskim areszcie Waładarka.

Postępowanie z tego samego artykułu toczy się wobec dyrektorki Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej w Brześciu, Anny Paniszewej.

CZYTAJ: Dyrektor polskiej szkoły w Brześciu nadal przebywa w białoruskim areszcie

Całą piątkę aktywistów białoruscy obrońcy praw człowieka uznali za więźniów politycznych. Ich liczba na Białorusi ciągle rośnie na fali represji po protestach przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.

CZYTAJ: „Jesteśmy głęboko poruszeni”. Dyrektor polskiej szkoły w Brześciu w białoruskim areszcie

Dziś (07.04) członkowie rodzin polskich aktywistów na Białorusi przetrzymywanych w areszcie spotkali się z polskimi dyplomatami. Rozmowy odbyły się w Ambasadzie Polski w Mińsku. Weronika Piłuta, córka Ireny Biernackiej z Lidy w rozmowie z Polskim Radiem podziękowała polskim dyplomatom i polskim władzom za zainteresowanie się losem zatrzymanych liderów polskiej mniejszości. – Czujemy wsparcie i pomoc psychologiczną z polskiej strony. Pan konsul nam powiedział, że warunki w jakich są przetrzymywani są w miarę przyzwoite jak na więzienie – powiedziała Weronika Piłuta.

Dodała, że najgorzej jest z otrzymywaniem informacji o bliskich, którzy są w areszcie. – Informacje mamy z gazet. Bo jesteśmy odcięci od informacji. Adwokat nic nie mówi. Jedyne co wiemy to to, że mama się trzyma i rozumie, że czas pobytu w areszcie będzie długi . Czym to się skończy na razie nie wiemy – powiedziała córka Ireny Biernackiej.

Weronika Piłuta dodała, że przesyłki dla aresztowanych są w areszcie przyjmowane. Na miesiąc można przekazać do 30 kilogramów rzeczy osobistych i żywności oraz dodatkowo 10 kilogramów owoców i warzyw.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

RL / PAP / IAR /opr. ToMa

Fot. facebook.com/andrzej.poczobut.9

Exit mobile version