Koronawirus w Polsce: sytuacja staje się coraz trudniejsza

analysis 4402809 1920 2021 04 08 171920

W Polsce odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. Minionej doby zmarły 954 osoby – podaje Ministerstwo Zdrowia. Jak przyznają przedstawiciele resortu sytuacja w związku z pandemią jest coraz trudniejsza.

Jak poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, blisko 1000 zgonów – to dane z okresu świątecznego, które zaraportowano dopiero wczoraj (08.04). W całej Polsce odnotowano też w ciągu ostatniej doby ponad 20 tysięcy zakażeń koronawirusem.

– Widać tendencję spadkową, ale to nie są znaczące spadki – mówi Wojciech Andrusiewicz: – To, co obserwujemy dzisiaj, to jest już wynik miarodajny, który obrazuje nam skalę epidemii w Polsce. Wyhamowanie epidemii jest, ale na pewno nie jest to poziom poniżej 10 tysięcy zakażeń na dobę i nie jest to nawet poziom tych wczorajszych blisko 15 tysięcy zakażeń.

Trudna sytuacja jest też w szpitalach w całej Polsce. Aktualnie hospitalizowanych jest blisko 35 tysięcy osób: – Dzisiaj to obłożenie wzrosło nam na poziomie 170 łóżek, co jak na ostatnie dni, biorąc pod uwagę, że mieliśmy wzrosty rzędu 1100, 900 czy 1000 dodatkowych hospitalizacji, ale w polskich szpitalach szczyt trzeciej fazy właśnie się przetacza. To jest bardzo niebezpieczne dla polskiej służby zdrowia – mówi Wojciech Andrusiewicz.

To sytuacja niebezpieczna również dla każdego z nas, bo jeżeli chorych będzie wciąż przybywać, łóżek może w końcu zabraknąć. A jak sytuacja wygląda w naszym regionie? – jest bardzo dynamicznie – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Dzisiaj 1085 zakażeń, w poprzednim tygodniu było to 1314, czyli spadek. To jest dobra informacja, aczkolwiek warto pamiętać o jednej rzeczy: nie do końca wiemy jaki wpływ na dalszą dynamikę zakażeń miały święta.

Wszystko zależy więc od tego, jak zachowywaliśmy się przez minione święta i czy przestrzegaliśmy wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Według najnowszych danych, w naszym regionie z 2200 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, zajętych jest 1654, na 228 łóżek respiratorowych zajętych jest 160.

 – Sytuacja w regionie nie jest jeszcze najgorsza. Pomagamy też innym województwom – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Daliśmy do dyspozycji województwu podkarpackiemu 30 łóżek, 20 w Tomaszowie Lubelskim i 10 w Biłgoraju. Oni hospitalizowanych osób na drugim poziomie mają ponad 2 tysiące. U nas jest to 1615.

Ważnym ogniwem w walce z pandemią są również szczepienia. Do tej pory w regionie zaszczepiono blisko 400 tysięcy osób. W województwie lubelskim działa obecnie 430 punktów szczepień. Powstawać mają kolejne. – uruchomimy je najszybciej, jak to będzie możliwe – mówi wojewoda Lech Sprawka: – Takim ogólnym złożeniem jest, żeby w każdym powiecie zafunkcjonowały dwa punkty szczepiące na większą skalę, oprócz tych, które są w tej chwili: – jeden poprzez rozwinięcie któregoś z populacyjnych plus nowy, masowy punkt szczepień. Wczoraj, w kontakcie z tymi zgłaszającymi, weryfikowaliśmy listę tych zadeklarowanych punktów.

Pod uwagę do utworzenia masowych punktów szczepień brane są m.in. obiekty sportowe. W Lublinie niewykluczone, że powstanie kilka masowych punktów szczepień. Ich dokładna lista ma być ogłoszona po 11 kwietnia. Natomiast pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział uruchomienie w Polsce pilotażowych form prowadzenia szczepień: – 15 kwietnia uruchomimy pierwszy pilotaż dla punktów drive-thru, a 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. Z kolei 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i panie pielęgniarki, w maju ruszą szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca – w zakładach pracy.

Minister Dworczyk podkreślił również, że najważniejsze jest przygotowanie całego systemu szczepień w taki sposób, że gdy już szczepionki dotrą do Polski, będzie można szczepić we wszystkich planowanych punktach.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od początku epidemii w Polsce potwierdzono prawie 2,5 miliona zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło 56 tysięcy 659 zakażonych osób, a wyzdrowiało 2 miliony 76 tysięcy chorych.

MaTo (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version