Kościół katolicki obchodzi dziś (02.04) Wielki Piątek. Wierni wspominają sąd, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień kiedy nie odprawia się mszy świętej. W 2021 roku roku uroczystości Wielkiego Piątku ograniczono ze względu na pandemię koronawirusa.
Wielki Piątek to dzień pokuty. Wiernych obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy. Powstrzymują się oni od spożywania pokarmów mięsnych oraz ograniczają posiłki do trzech, w tym tylko jednego do syta.
CZYTAJ: Adam Bab: treścią Wielkiego Piątku jest pamiątka śmierci Pana Jezusa, jego cierpienia i męki
– Wielki Piątek ma bogatą symbolikę – mówi sercanin, ks. Bartłomiej Król z parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie. – Nie powinno się zwracać uwagi tylko na wymiar cierpienia Jezusa. Trzeba przede wszystkim zobaczyć w tym dniu ogromny dar miłości Chrystusa do nas. Idąc za Ewangelią św. Jana: „Oto prowadzany jest król, cesarz”. Jezus powiedział, że kiedy zostanie wywyższony nad Ziemię, przyciągnie wszystkich do siebie. A tym tronem, na którym był wywyższony, jest Krzyż. Tego dnia adorujemy więc Drzewo Krzyża Świętego jako znak zbawienia.
CZYTAJ: Wielki Piątek – dzień Krzyża
– W nauczaniu Kościoła śmierć Jezusa prowadzi chrześcijan do zbawienia – dodaje ks. Bartłomiej Król. – Ważne, żebyśmy byli ludźmi nadziei. Niech to będą dla nas dni odkrycia na nowo Chrystusa, który walczy o człowieka, nie rezygnuje i nie poddaje się; który bierze Krzyż i na nim umiera, a potem zmartwychwstaje. Po to, żebyśmy – kiedy przyjdą trudne dni zwątpienia, zwłaszcza w tym czasie pandemii – patrzyli na Jezusa i chcieli walczyć o to, co jest dobre w nas.
CZYTAJ: Triduum Paschalne. Wytyczne biskupów dotyczące liturgii
Ze względu na pandemię w nabożeństwach wprowadzono pewne zmiany. – Chodzi między innymi o Liturgię Męki Pańskiej – mówi rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz. – W modlitwie powszechnej należy dołączyć wezwanie za udręczonych w czasie epidemii. Podczas Adoracji Krzyża przewodniczący oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek. A pozostali przechodzą procesjonalnie przed Krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon.
Wierni muszą przestrzegać obowiązujących obostrzeń sanitarnych. W kościołach może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu 1,5 metra dystansu. Wierni zobowiązani są też do noszenia maseczek zakrywających usta i nos.
Księża zachęcają też wiernych do modlitwy domowej i udziału w liturgiach poprzez transmisje radiowe, telewizyjne czy internetowe.
Dzisiejsza (02.04) Liturgia Męki Pańskiej w bazylice dominikanów będzie transmitowana na Facebooku oraz na stronie Polskiego Radia Lublin. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 18.00.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum