Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotowuje się do konserwacji 18 barokowych rzeźb ołtarzowych. Będzie to jedna z najcenniejszych kolekcji w Polsce.
– Są to bardzo cenne obiekty, które mają ciekawą historię – mówi dyrektor Muzeum KUL, dr Krzysztof Przylicki. – Rzeźby są bardzo różne: duże i małe. Jest prawie dwumetrowa figura Chrystusa, ale i niewielkie główki anielskie. Jednak wszystkie są cenne i pochodzą z ważnych warsztatów działających na Lubelszczyźnie.
– Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego po raz trzeci wysyła rzeźby do konserwacji. Dwie ostatnie przyniosły naprawdę zadowalające efekty. Ich zwieńczeniem były dwa pokazy tych rzeźb w ubiegłych latach. Teraz Muzeum przygotowuje się do ostatniej konserwacji. Mamy nadzieję pokazać je szerszej publiczności – dodaje Katarzyna Szumlak, asystent muzealny w Muzeum KUL
– Rzeźby zostały ofiarowane nam w 1956 roku i czekały na „lepsze jutro”. Były w bardzo złym stanie, nie nadawały się do stałego prezentowania. Ich warstwy malarskie i wykończeniowe znajdowały się w stanie daleko posuniętej destrukcji. Były to tak naprawdę rzeźby nieekspozycyjne. Teraz przejdą tzw. konserwację zachowawczą. Zostaną wzmocnione – tłumaczy dr Krzysztof Przylicki. – Zobaczymy jeszcze, co przyniesie konserwacja, bo każda to dla nas nowe odkrycia. Czasami na przykład pod warstwami przemalowań wychodzą inne kolory.
– Rzeźby te przez wiele lat były magazynowane na uczelni, w pomieszczeniach niedostępnych szerszej publiczności. Kiedy po konserwacji je pokazaliśmy, było to dla większości zwiedzających pierwsze spotkanie z nimi w ogóle – dodaje Katarzyna Szumlak.
– Trudno ustalić jednoznacznie, gdzie te rzeźby były, zanim trafiły na KUL. Być może stanowiły elementy wyposażenia rozebranych ołtarzy kościoła dominikanów. Ale to tylko hipoteza. Z zapisów archiwalnych wiadomo, że w kościele tym istniały pewne ołtarze, które zostały rozebrane jeszcze w XIX wieku i tak naprawdę nie wiemy, co stało się z ich elementami rzeźbiarskimi. Być może mamy tu właśnie te elementy. Zwłaszcza, że mamy pewną zbieżność stylistyczną – dodaje dr Krzysztof Przylicki.
Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymało dofinansowanie na konserwację rzeźb ołtarzowych z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Odnowione figury będzie można zobaczyć już w grudniu 2021 roku.
InYa / opr. ToMa
Fot. archiwum