– 15 kwietnia uruchomimy pilotaż punktów drive-thru, 20 kwietnia – punktów szczepień powszechnych, 23 kwietnia – szczepień prowadzonych przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju – w aptekach, a na przełomie maja i czerwca – w zakładach pracy – poinformował w czwartek Michał Dworczyk (na zdj.), szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Michał Dworczyk wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wystąpił na konferencji prasowej, która odbyła się w jednej z hal sportowych w Skierniewicach (województwo mazowieckie), gdzie zorganizowany ma być punkt szczepień.
Dworczyk poinformował o terminach uruchomienia nowych form szczepień. Podał, że 15 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy pilotaż punktów drive-thru, a 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. Z kolei 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju ruszą szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca – w zakładach pracy.
Dworczyk podkreślił, że będą to pilotaże. – Dziś jesteśmy na etapie przygotowań. Przygotowujemy infrastrukturę, procedury, wszystkie rozwiązania organizacyjne, ale jeszcze nie możemy wykorzystać tego w stu procentach. Dlaczego? Dlatego, że cały czas mamy za mało szczepionek. Ale przygotowujemy się w taki sposób, że jak te szczepionki do Polski dotrą, nie będziemy już myśleć o zorganizowaniu nowych punktów, form, procedur, tylko od razu zaczniemy szczepić maksymalnie dużą liczbę osób – powiedział.
– W dalszej części konferencji prasowej Dworczyka pytano o zakres tego pilotażu. Poinformował, że będzie on obejmował od kilku do kilkudziesięciu punktów. Zaznaczył, że zależy to od dostaw szczepionek.
Przyznał, że chociaż sytuacja z dostawami szczepionek jest o wiele lepsza niż w pierwszym kwartale, to ciągle mamy do czynienia z kolejnymi zmiennymi informacjami. – Początkowo mieliśmy dostać 7 mln szczepionek w kwietniu, potem ta liczba spadła do nieco ponad 5 mln szczepionek. Teraz słyszymy znowu deklarację powrotu do tych 7 mln, ale właśnie kilkadziesiąt godzin temu usłyszeliśmy, że AstraZeneca zmniejszy kolejną planowaną dostawę – mówił Dworczyk.
– Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Zadeklarował ponadto, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 lat. – Podkreślam też wagę tego, żeby zgłaszać się do szczepień. Szanowni państwo, proces jest bardzo prosty: krótki telefon, albo przez Internet, albo przez zgłoszenie osobiste do pilnego szczepienia, gdyż w ten sposób widzimy bardzo wyraźnie, że walka z wirusem jest skuteczna – przekonywał Morawiecki.
Wcześniej szef rządu informował, że wykonano już 7 mln szczepień przeciw COVID-19.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum