Miliony na sprzęt badawczy dla Politechniki Lubelskiej

2467854 lg 2021 03 09 204623 2021 04 07 104808

Blisko 43 milionów złotych wyda Politechnika Lubelska na stworzenie Centrum badawczego prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii. Ponad 36 milionów złotych to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Resztę pokryje uczelnia z własnych źródeł.

– Rok temu projekt pod nazwą „Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii (CeBMaT)” został umieszczony na tzw. Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, obok 70 innych jednostek, które znacząco wpływają na wzrost doskonałości badań naukowych. Z Lublina tylko Politechnika znalazła się na tej liście. Niestety ówczesne zasady nie przewidywały dofinansowania projektu. Musieliśmy starać się o nie w innych konkursach. I udało się – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Uczelnia zakupi 13 stanowisk badawczych, które są unikatowe w skali kraju, jak np. nanotomograf rentgenowski, transmisyjny mikroskop elektronowy, skaningowy mikroskop elektronowy, chromatograf cieczowy sprzężony ze spektrometrem mas czy symulator procesów termomechanicznych.

Urządzenia znajdą się na wyposażeniu m.in. laboratoriów Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany przez pracowników uczelni oraz podmioty zewnętrzne, w tym przedsiębiorstwa zainteresowane wykonaniem specjalistycznych badań.

RMaj / WT

Fot. archiwum

Exit mobile version