Minister Dworczyk: Nie będzie szczepienia ozdrowieńców jedną dawką

pm szczepienia 270121 020 2021 04 15 144104

– Była dyskusja, jeśli chodzi o szczepienie ozdrowieńców jedną dawką, natomiast ostatecznie, po analizach nie wdrożyliśmy tego rozwiązania w życie – oświadczył w czwartek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Na konferencji prasowej Dworczyk został zapytany o szczepienia ozdrowieńców: czy np. aktualne jest wcześniejsze zalecenie ekspertów Ministerstwa Zdrowia o szczepieniu tej grupy osób jedną dawką.

Szef KPRM odpowiedział, że o szczegółowych zaleceniach informuje Ministerstwo Zdrowia. – Chciałbym przypomnieć, że jeśli chodzi o szczepienie ozdrowieńców jedną dawką, była taka dyskusja, natomiast ostatecznie, po analizach, nie wdrożyliśmy tego rozwiązania w życie – powiedział Dworczyk.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu z 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż trzy miesiące od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa.

Wskazanie to – jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia – dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki mieli dodatni wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki również otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu.

Warunek ten, jak zaznacza resort, nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951 lub osób urodzonych po 1951 r. z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi m.in. o: osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Szczepienie przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień osób, które nie należą do ozdrowieńców, przeprowadza się w schemacie dawkowania wynikającym z zapisów w charakterystyce produktu leczniczego oraz badań klinicznych.

Szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i COVID-19 Vaccine Moderna podawane są w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.

Preparat Vaxzevria (AstraZeneca) podawany jest także w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między zastrzykami.

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) ma być podawana w jednej dawce.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version