Minister zdrowia: musimy liczyć się z tym, że w okresie majówki będą obecne obostrzenia

niedzielski 2021 03 17 150253 1140x570 2021 03 27 140346 2021 04 07 131236

– Narodowy Program Szczepień nie zapewni nam jeszcze do okresu majowego takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba liczyć się z tym, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. – O skali obostrzeń będziemy informowali w kolejnych tygodniach – dodał.

Niedzielski pytany był dziś (07.04) na konferencji prasowej, czy możliwe jest poluzowanie obostrzeń na majówkę i na przykład otwarcie sportu na otwartym powietrzu czy gastronomii ogródkowej.

Minister odpowiedział, że rząd w tej chwili myśli przede wszystkim w pierwszej kolejności „o przywracaniu edukacji”.

CZYTAJ: Niedzielski: podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień – do 18 kwietnia

Zwracał uwagę, że do majówki jest jeszcze trochę czasu. – Myślę, że w przyszłym tygodniu tak, jak będziemy obserwowali zarówno sytuację w szpitalach, ale też, jakie są konsekwencje okresu świątecznego dla przyrostu bądź nie, bądź kontynuacji spadku liczby nowych zakażeń, to wtedy będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji – zaznaczył minister.

Według niego „zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, jak spędzaliśmy ją dwa lata temu, czy we wcześniejszych okresach”. – Siłą rzeczy Narodowy Program Szczepień jeszcze do okresu majowego nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć, że w tym okresie majówki również będą obecne obostrzenia – podkreślił Niedzielski. – O skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach – dodał.

Minister poinformował dzisiaj (07.04), że obecnie obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa do 18 kwietnia zamknięte pozostaną m.in. wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2, a także centra handlowe i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni).

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: w sklepach do 100 metrów kwadratowych może przebywać jedna osoba na 15 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – jedna osoba na 20 m2. Limit osób obowiązuje również w miejscach kultu religijnego – na 1 osobę musi przypadać 20 metrów kwadratowych powierzchni świątyni.

Zamknięte pozostają salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także żłobki i przedszkola (wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Działalność obiektów sportowych pozostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Przedłużenie obostrzeń zakłada ponadto, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Zamknięte pozostają obiekty noclegowe (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy), a także teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Bez zmian pozostaje również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

PAP / RL / WT

Fot. archiwum

Exit mobile version