– Apogeum trzeciej fali mamy już za sobą – powiedział w Nałęczowie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadając przywracanie łóżek covidowych do powszechnego systemu opieki w szpitalach. Teraz priorytetem ma być odbudowa zdrowia Polaków i powrót do normalnego leczenia pacjentów.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Uzdrowisku Nałęczów
– Stąd pakiet składający się z pięciu elementów, które chcemy wdrożyć – są tam między innymi kwestie dotyczące leczenia onkologicznego i kardiologicznego – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski: – Trzecim elementem jest to, czemu poświęcamy nasze dzisiejsze spotkanie i rozmowy, czyli właśnie rehabilitacja postcoviodowa, ale mamy jeszcze dwie rzeczy – będzie to profilaktyka dla osób w wieku powyżej 40 roku życia i zniesienie limitów świadczenia usług medycznych specjalistycznych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Rehabilitacja po COVID-19 w Szpitalu Kardiologicznym w Nałęczowie
Minister zdrowia zapowiedział także, że od 4 maja zostanie wycofana rekomendacja dotycząca ograniczenia planowych zabiegów. Będzie także odmrażanie szpitalnych łóżek: – To jest kwestia najbliższych dwóch tygodni, gdzie te 10 tysięcy łóżek wróci z tej walki z pandemią koronawirusa do zwykłego systemu opieki zdrowotnej.
– Ważnym elementem odbudowy zdrowia Polaków ma być rehabilitacja postcovidowa – dodaje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak: – Szczególnie zależy nam na tym, żeby włączyły się do tej pracy szpitale uzdrowiskowe, uzdrowiska, ale także szpitale rehabilitacyjne, czyli te placówki, które już współpracowały z Narodowym Funduszem Zdrowia i których potencjał jest nam znany. Muszę powiedzieć, że ogromne zainteresowanie tą formą pomocy pacjentów zaobserwowaliśmy już w pierwszych dniach po ogłoszeniu zarządzenia prezesa, bo już w zeszłym tygodniu zgłosiło się ponad 100 placówek, a wiem, że w dniu dzisiejszym już kolejne placówki oferują pomoc pacjentom po przebytej chorobie.
Uzdrowisko Nałęczów już od kilku miesięcy prowadzi rehabilitację ozdrowieńców: – Pacjenci zgłaszają się do nas z różnymi dolegliwościami, ale widać efekty zabiegów – mówi prezes Uzdrowiska Nałęczów S.A. Piotr Marczyk: – Przede wszystkim występują problemy kardiologiczne, problemy z oddychaniem i ogólną wydolnością organizmu. Osoby po covidzie bardzo często nie są w stanie samodzielnie wejść na schody, mają bardzo obniżoną sprawność psycho-motoryczną. To, co pomaga, to ćwiczenia fizyczne w rozmaitych konfiguracjach. Są to proste ćwiczenia, ale zwykle skuteczne. Prowadzimy monitoring każdego z naszych pacjentów. Polega on na tym, że on na wstępie jest zdiagnozowany – diagnozowana jest jego siła organizmu, jak oddycha, jak funkcjonuje. I po wyjściu z uzdrowiska, po dwóch tygodniach, otrzymuje kolejną diagnozę – tutaj, w tym ośrodku diagnozowana jest jego wydolność. Problem jest taki, że odwiedzają nas coraz młodsi pacjenci. Mieliśmy pacjentów 23-letnich z problemami pocovidowymi.
Co ważne, pacjenci, którzy przeszli COVID-19 i potrzebują rehabilitacji, będą mogli skorzystać nie tylko z pomocy uzdrowisk i szpitali. Taka rehabilitacja będzie prowadzona także w warunkach ambulatoryjnych i domowych – dodaje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak: – Tutaj również jest możliwość bardzo łatwego uzyskania skierowania na tę rehabilitację. Oprócz tej pomocy fizjoterapeutycznej, duży nacisk kładziemy na edukację. Pacjent po przebytej chorobie musi od nowa nauczyć się żyć i dochodzić do pełnej sprawności – przy pomocy fizjoterapeutów, psychologów, ale także ćwicząc i ucząc się nowych nawyków jeśli chodzi o życie i dochodzenie do pełnej sprawności.
Prawdopodobnie w środę (28.04) minister zdrowia ogłosi decyzje dotyczące luzowania obostrzeń, które mają obowiązywać po majówce.
Rekomendacja dotycząca ograniczenia planowych zabiegów ma zostać wycofana od 4 maja.
Dziś w Lubelskiem z 2229 łóżek covidowych zajętych jest 1403. Łóżek respiratorowych z 232 zajętych jest 118.
ŁuG (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski