Szczątki dziewięciu osób, które spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, odnalazł Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Charakter pochówku wskazuje, że są to więźniowie Zamku Lubelskiego, straceni w latach 1947-1949.
Podczas wstępnych oględzin ustalono, że wszystkie ofiary nosiły ślady po postrzałach. Większość z nich zginęła od kul plutonów egzekucyjnych, a co najmniej jedna z ofiar, została stracona tak zwaną metodą katyńską, to jest strzałami oddanymi z bliskiej odległości w tył głowy.
Ciała znajdowały się pod trzema współczesnymi mogiłami. – Musieliśmy przeprowadzić czasową ekshumację szczątków osób pochowanych w późniejszych latach – mówi naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie Artur Piekarz. – W jednym wypadku natrafiliśmy na całkowicie przekopany grób. Szczątki trzech osób były wkopane w głąb mogiły. Wiek ofiar oscyluje w granicach 20-30 lat, ale w co najmniej dwóch wypadkach są to mężczyźni w wieku 18-19 lat.
Przy szczątkach znaleziono guziki, fragmenty odzieży i obuwia. Przy ciele jednego z więźniów Zamku odnaleziono notes, który zostanie poddany konserwacji. IPN ma nadzieję, że uda się odczytać przynajmniej część zapisków.
Szczątki zostały przewiezione Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.
Do tej pory na cmentarzu przy ul. Unickiej, IPN odnalazł pełne szkielety 34 osób oraz kilkadziesiąt niepełnych szkieletów. Odkrycia są efektem prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej prac poszukiwawczych osób straconych w więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1947-1949.
ElKa / opr. ToMa
Fot. Instytut Pamięci Narodowej / nadesłane