W Lublinie rozstrzygnięto wielkanocny konkurs „Słodki Mazurek”. Jurorzy ocenili 196 ciast zgłoszonych przez 126 kół gospodyń wiejskich. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: największy mazurek wielkanocny przygotowany według staropolskiego przepisu, najładniejsza dekoracja oraz najciekawsza wideoprezentacja w tematyce konkursu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ogłoszenie wyników konkursu „Słodki mazurek”
Patronat honorowy nad konkursem objęła poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Mazurek: – Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego konkursu. Objęłam go patronatem, bo trudno z takim nazwiskiem tego patronatu nie wziąć. Mazurek od lat u nas jest ciastem tradycyjnym, wielkanocnym. W różnych miejscach Polski jest modyfikowany, a u nas raczej ta tradycja trwa. I dobrze. Oby była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Takie konkursy z różnych powodów są bardzo fajne: po pierwsze dlatego, że przekazują tradycję, po drugie, że osoby, które są skupione w kołach gospodyń wiejskich, najczęściej kobiety, się integrują.
W kategorii największy mazurek zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Łychowie Szlacheckim, które przygotowało ciasto o wielkości ponad 5 metrów kwadratowych. – 15 pań z naszego Koła Gospodyń Wiejskich pracowało przy tym mazurku przez dwa dni – mówi Jolanta Zawadzka z KGW w Łychowie Szlacheckim. – Podzieliłyśmy prace na etapy: jedne dziewczyny gniotły ciasto, inne robiły karmel. Pracy jest bardzo dużo. To ogromne wyzwanie, ale też słodkie.
Za najpiękniej udekorowany nagrodę odebrało Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu. – Dekoracje zrobiłyśmy z kruchego ciasta – mówi Bogumiła Koprianiuk z KGW w Rossoszu. – Wpadłyśmy na pomysł, żeby przystroić go trochę innym ciastem, które nie rośnie. Były nim robione listki, różyczki.
W trzeciej kategorii – na najlepszą wideoprezentację – doceniono Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żulińskiej.
Konkurs zorganizowała Krajowa Spółka Cukrowa.
MaK (opr. DySzcz)
Fo. Piotr Michalski