Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań: uwaga na fałszywych rachmistrzów

senior nsp 1536x1033 2021 04 26 181649

Uważajmy na oszustów podających się za rachmistrzów – ostrzega urząd statystyczny i policjanci.

Przestępcy wykorzystując trwający Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań próbują wyłudzić wrażliwe dane, takie jak numer dowodu osobistego, dane z kart płatniczych czy rachunków bankowych oraz loginy i hasła.

– Podstawą jest samospis internetowy, ale od 4 maja do osób, które się nie spisały, zaczną dzwonić rachmistrzowie telefoniczni. Już teraz uczulamy, aby sprawdzać osoby podające się za rachmistrzów – mówi Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie: – Każdy rachmistrz ma nadany numer identyfikatora, legitymację, gdzie jest imię i nazwisko, urząd, który reprezentuje. Tożsamość rachmistrza przed podaniem jakichkolwiek danych, jeżeli mamy wątpliwości, zawsze można sprawdzić na trzy sposoby: na infolinii spisowej, od maja na stronie spis.gov.pl bądź dzwoniąc do urzędu statystycznego.

– Niestety sytuację mogą wykorzystać oszuści podszywając się pod takiego rachmistrza, dzwoniąc do osób starszych i wypytując o różne rzeczy, o które prawdziwy rachmistrz by nie zapytał – mówi komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie: – Mamy tu na myśli kwestie natury finansowej, jak na przykład numery kont, hasła i loginy do konta, czy też na przykład numery kart kredytowych, zwłaszcza te numery z tyłu karty, a więc numer CV czy datę ważności. To wszystko jest potrzebne oszustom do wypłaty gotówki czy innych transakcji, dlatego o takie rzeczy mogą pytać. Mogą też pytać o to, czy jakaś gotówka jest przechowywana w domu czy też ile tej gotówki dana osoba ma na koncie. Prawdziwy rachmistrz nigdy o takie rzeczy nie zapyta.

– Są pytania dotyczące aktywności ekonomicznej, czy ktoś pracował, był bezrobotny, bierny zawodowo, a jeśli pracował, to jaki zawód wykonywał, ale nie ma tu pytania o to, jakie ma dochody i majątek – podkreśla Elżbieta Łoś: – To są takie pytania, jak co 10 lat zwykle zadajemy: adres zamieszkania, wykształcenie, aktywność ekonomiczna, pytania dotyczące migracji, niepełnosprawności, mieszkania – powierzchni, własności. Nie pytamy w żadnym wypadku o wartości jako majątku.

– Oszuści często celują w osoby starsze, które są mniej zorientowane, mniej biegłe w Internecie – podkreśla komisarz Andrzej Fijołek: – Nie mogą szybko sprawdzić o jakie informacje prawdziwy rachmistrz może zapytać. Te informacje są dostępne na stronach rządowych, Głównego Urzędu Statystycznego. Wiadomo, że nie wszyscy wybiorą to narzędzie, w związku z czym rachmistrzowie będą dzwonić. I tutaj jest już niestety pole do popisu dla oszustów.

Z uwagi na epidemię, wywiady w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 będą odbywać się telefonicznie lub za pomocą strony internetowej. Szczegóły można znaleźć na spis.gov.pl, znajduje się tam także lista pytań zawartych w Narodowym Spisie Powszechnym. 

InYa (opr. DySzcz)

Fot. spis.gov.pl

Exit mobile version