Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – czas świętowania i radości

rezurekcja 2021 04 04 120015

Dziś (04.04) Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone od czasów apostolskich.

Z powodu pandemii koronawirusa msze święte odbywają się w reżimie sanitarnym. Dziś wierni zasiadają też do śniadania wielkanocnego. – Śniadanie to jest spożywaniem posiłku ze zmartwychwstałym Chrystusem – mówi sercanin, ks. Bartłomiej Król z parafii Dobrego Pasterza w Lublinie. – Jest taka przepiękna scena w Ewangelii św. Jana, gdzie uczniowie, którzy łowią o poranku ryby, widzą na brzegu Jezusa. On ich pyta: „Dzieci, czy macie co na posiłek?”. I wtedy zaprasza ich do wspólnego zjedzenia posiłku. Ważne, żebyśmy mieli świadomość, że spożywając śniadanie wielkanocne cieszymy się tak naprawdę, że Chrystusa zmartwychwstał i jest z nami.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rezurekcja w kościele pw. Świętej Rodziny

Osoby, które ze względu na pandemię koronawirusa nie mogą przyjść do kościoła, mogą uczestniczyć we mszy świętej online. Transmisja mszy świętej z lubelskiej archikatedrze na Facebooku i stronie internetowej Polskiego Radia Lublin o godzinie 11.30.

Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone. Nazwa „Pascha” – „pesach” wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „wyjście”, „przejście”. Chrześcijanie obchodzą nową Paschę, świętując przejście Jezusa ze śmierci do życia oraz jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

W Polsce istnieje zwyczaj odprawiania o świcie mszy rezurekcyjnej (od łacińskiego „resurrectio” – „zmartwychwstanie”) z procesją z Najświętszym Sakramentem, wyniesionym z Grobu Pańskiego. Towarzyszy temu uroczysty śpiew i bicie dzwonów. Tradycja ta przetrwała od czasu zaborów, kiedy obowiązywała godzina policyjna i zakazywano zgromadzeń w nocy. W Kościele powszechnym procesja rezurekcyjna kończy liturgię Wigilii Paschalnej, odbywającą się w Noc Zmartwychwstania. Mszał obowiązujący w Kościele w Polsce od 1986 roku daje do wyboru organizowanie procesji rano albo w nocy.

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna 8-dniowy okres świąteczny, zwany „oktawą wielkanocną”. Kończy się on w II Niedzielę Wielkanocną, to jest w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w tym roku – 11 kwietnia. Święto to ustanowił w Kościele katolickim w 2000 roku papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. Dawniej II Niedzielę Wielkanocną nazywano też „Białą Niedzielą”. Było to odniesienie do tradycji chrześcijan pierwszych wieków Kościoła. W ten dzień w Rzymie neofici ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej, ubrani w białe szaty, szli procesyjnie do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć we mszy świętej.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Z Wielkanocą powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, między innymi Środy Popielcowej, Wielkiego Postu, Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego.

Obchodom Świąt Wielkanocnych i poprzedzającego je Wielkiego Tygodnia towarzyszą liczne zwyczaje ludowe, jak robienie palm, malowanie i ozdabianie jajek. Drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny – jest często nazywany „lanym poniedziałkiem” lub „śmigusem-dyngusem”, ze względu na zwyczaj polewania wodą osób zaprzyjaźnionych, a nawet nieznajomych.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version