Dobra wiadomość dla miłośników bush-craftu – od 1 maja będzie można legalnie biwakować w lesie w wyznaczonych do tego miejscach. Wszystko to w ramach ogólnopolskiego programu „Zanocuj w lesie”, którego pilotaż był realizowany w ubiegłym roku w Nadleśnictwie Janów Lubelski.
W ramach programu w 425 nadleśnictwach w całym kraju wyznaczono ponad 600 tys. hektarów obszaru z przeznaczeniem na noclegi.
– To ciekawa forma odpoczynku – mówią mieszkańcy Białej Podlaskiej: – Ludzie mają dosyć siedzenia w domu, więc pewnie będzie dużo chętnych.
– Na terenie naszego nadleśnictwa wyznaczyliśmy jedno miejsce do nocowania do programu „Zanocuj w lesie” na terenie całego Leśnictwa Konstantynów – mówi Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska: – Mamy tam wyznaczone dwa miejsca biwakowe, gdzie można rozbić namiot, zaparkować samochodem i rozpalić ognisko. I to są tylko te dwa miejsca. Jedno jest przy leśniczówce w Konstantynowie, drugie przy parkingu leśnym przy drodze Konstantynów-Gnojno. Leśnictwo Konstantynów wytypowaliśmy do tej akcji z tego względu, że jest to jeden duży kompleks leśny, łatwiej się w nim poruszać, są dobrze oznakowane drogi leśne.
– Wybierając się do leśnego hotelu należy pamiętać, że w lesie nie ma kranu, bieżącej wody, restauracji ani parkingu – mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych: – Są za to: wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych. Bez względu na to, jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku w lesie, nie może on niszczyć drzew, krzewów ani runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza strefami do tego wyznaczonymi. Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie w wyznaczonych strefach dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób, musi zgłosić to drogą mejlową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.
– U nas w nadleśnictwie miejsca wyznaczone do obszaru „Zanocuj w lesie” zostały wytypowane w okolicach nad Bugiem – mówi Małgorzata Bielak, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Chotyłów: – Są to leśnictwa Zabłocie i Kodeń. Jest to teren atrakcyjny turystycznie. Próbowaliśmy skoncentrować ten ruch turystyczny w okolicy szlaków rowerowych Green Velo oraz szlaku PTTK Nadbużański Szlak Przyjaźni, żeby to było ułatwienie dla turystów, którzy poruszają się po tamtym terenie.
– Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł – mówi Grzegorz Gromadzki: – Nocuję w lesie, jeżdżąc na przykład na rowerze. Mam zapakowany śpiwór. Zazwyczaj używam hamaka. Nie zostawiam żadnych śladów po swoim nocowaniu, bo taka jest reguła w lesie. Staram się nie rozpalać ogniska, chyba że jest do tego wyznaczone miejsce, tak jak w obszarze pilotażowym. Tutaj zobaczymy. W niektórych obszarach można używać kuchenek gazowych, więc też można je spokojnie zabierać. Trzeba także dostosować ubranie do warunków atmosferycznych, sprawdzić prognozę pogody i zabrać takie rzeczy, które są niezbędne. Przyjemnie jest nocować w lesie, ponieważ obcuje się z przyrodą. Można usłyszeć różnego rodzaju koncerty zwierząt. Obcowanie z naturą jest dla mnie odstresowaniem się.
Wszystkie informacje na temat projektu „Zanocuj w lesie” są udostępnione na stronie lasy.gov.pl.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com