Środki z Krajowego Planu Odbudowy mogą walnie przyczynić się do wzmocnienia aktywności gospodarczej, do zwiększenia liczby miejsc pracy i wynagrodzeń Polaków, do remontów instytucji. Te środki będą służyły wszystkim Polakom – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE, który zostanie przekazany do parlamentu.
Premier na konferencji prasowej powiedział, że – wraz z przyjęciem przez rząd projektu ustawy o ratyfikacji decyzji w sprawie zwiększania zasobów własnych Unii Europejskiej – rusza akcja informacyjna dotycząca Funduszu Odbudowy.
CZYTAJ: Premier: Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków z Unii Europejskiej
– Środki z Krajowego Programu Odbudowy mogą walnie przyczynić się do wzmocnienia aktywności gospodarczej, do zwiększenia liczby miejsc pracy, do zwiększenia wynagrodzeń Polaków, do remontów tych wszystkich instytucji, które tych remontów wymagają – powiedział.
CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Środki z Funduszu Odbudowy pomogą w odbudowie gospodarki
Podkreślił, że środki te będą służyły wszystkim Polakom. – Dlatego chcemy ten proces przeprowadzić szybko, sprawnie, po to, żeby zaraz potem środki mogły być zaangażowane w poszczególne sektory polskiej gospodarki narodowej – dodał premier.
W czasie konferencji prasowej szef rządu pytany był o harmonogram wypłat z Funduszu Odbudowy i gdzie pieniądze trafią w pierwszej kolejności. – Jeżeli wszystko pójdzie dobrze z ratyfikacją, to pierwszych środków można się spodziewać jeszcze w drugiej połowie tego roku”- poinformował premier.
Jak zaznaczył – „już dzisiaj po stronie rządowej konstruujemy odpowiednie mechanizmy płatnicze budżetowe po to, żeby gospodarka jak najszybciej ruszała”. – Chcemy to robić w taki sposób, by później część z tych środków była kompensowana przez środki z Krajowego Programu Odbudowy – wyjaśnił premier.
Powiedział, że „beneficjentami tego będą przede wszystkim ci, którzy budują drogi, remontują szpitale, dbają o jak najlepsze wyposażenie szkół, także światłowody”, bo – jak ocenił – „bardzo ważny jest ten komponent cyfrowy”.
Wspomniał również, że bardzo wysoko na rządowej agendzie są kwestie klimatyczno-energetyczne, w tym takie jak: „czyste powietrze i wszystko, co wiąże się ze zdrowym środowiskiem, z jakością naszego środowiska”.
Premier dodał, że „dzisiaj stoimy przed kolejną szansą, ogromną szansą przyspieszenia, odbicia gospodarczego”. – Mogę powiedzieć, że z różnych analiz ekonomicznych, które czytam, wynika, że przed nami dobre kwartały, dobre lata. Ale wszyscy chcemy, żeby one były jak najlepsze, żeby mostów budowano jak najwięcej, dróg jak najwięcej, żeby przeprowadzano remonty szpitali, remonty szkół i wielu innych instytucji – mówił Morawiecki.
– Dlatego dzisiaj odłóżmy na bok spory polityczne, odłóżmy na bok prywatę kilku czy kilkunastu partyjnych działaczy. Zostawmy to, wybaczmy im, że niektórzy rzeczywiście tego typu kalkulacji próbują dokonywać – powiedział szef rządu.
– Posługujmy się tą nadrzędną kategorią – polską racją stanu po to, żeby ponad podziałami politycznymi przede wszystkim liczyła się Polska – dodał Morawiecki.
Premier podkreślił, że w kwestii środków z Funduszu Odbudowy nie powinny liczyć się interesy partyjne, a dobro Polski. Zaznaczył, że w ramach unijnych funduszy Polska otrzyma nie tylko pieniądze dla przedsiębiorców, czy na innowacje, ale również na rolnictwo.
– Tak, tam również są środki dla rolników. Dlatego nie wyobrażam sobie, że ktoś może głosować przeciw interesowi Polski, przeciw interesowi polskich rolników, polskich pracowników, polskich rodzin – mówił. Jak zaznaczył, dzisiaj trzeba głosować za Polską.
Premier nawiązał na konferencji prasowej do porannego spotkania w Sejmie z Lewicą ws. Krajowego Planu Odbudowy. Podkreślił, że Lewica była jedynym klubem parlamentarnym, od którego rząd otrzymał „kompleksowe propozycje” ws. KPO. – I my konstruktywnie i kompleksowo pochyliliśmy się nad tymi propozycjami. Dzisiaj przypieczętowaliśmy uzgodnienie w kilku zasadniczych obszarach – oświadczył szef rządu.
Jak wymieniał, po pierwsze jest to przeznaczenie dodatkowych środków na szpitale powiatowe. – W ramach puli 2,2 mld euro, 750 mln euro na szpitale powiatowe – powiedział Morawiecki.
Jak kontynuował, podczas spotkania z Lewicą dyskutowano o włączeniu do programu odbudowy kwestii mieszkań. – Zobowiązaliśmy się i sami chcemy się trzymać tego, żeby przedstawić Komisji Europejskiej plan KPO rozwinięty również o program wybudowania dodatkowych 75 tys. mieszkań „komunalno-TBS-owych” – przekazał premier.
Mówił też, że w KPO ma się znaleźć zapis, że około 30 proc. środków przeznaczonych zostanie dla samorządów.
Morawiecki przekazał też, że rząd zgodził się na włączenie do Komitetu Monitorującego wydatkowanie środków – oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedsiębiorców – także przedstawicieli związków zawodowych.
– Szybkimi krokami zbliżamy się do momentu, w którym ta ustawa – o wszystkich środkach unijnych: zarówno z perspektywy budżetowej 2021-27 jak i środkach z KPO – będzie głosowana. Nie wyobrażam sobie, żeby również posłowie PO mogli głosować przeciw tej ustawie, gdyż byłoby to głosowanie przeciw Polsce – podkreślił Morawiecki.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. @PremierRP