Rehabilitacja po COVID. Sprawdź, co robić?

rehabilitacja 2021 04 17 205233

Fizjoterapeuci zalecają, by pacjenci, którzy ciężko przechorowali COVID-19 jak najszybciej rozpoczęli  rehabilitację ruchową i oddechową.

Michał Szalecki, magister fizjoterapii w Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, mówi, że po tej chorobie najważniejszy jest ruch: – Pokonywanie schodów daje naprawdę dużą wydolność i wzmacnia nogi. Trzeba wyjść na zewnątrz. Nie ma nic lepszego niż ruch, który obciąży mocno układy: oddechowy, krążenia, mięśniowo-szkieletowy. Jeżeli bez problemu spacerujemy po płaskim terenie, to wyzwaniem będzie już spacerowanie po delikatnych górkach. Jeżeli małe górki nie będą już dla nas problemem, włączmy do rehabilitacji jakiś sprzęt, nawet zwykłe kijki do nordic walking, które dodatkowo obciążą kończyny górne.

Michał Szalecki zaznacza, że rehabilitacja powinna być dostosowana do wydolności i możliwości organizmu. Jak dodaje, wysiłek może początkowo powodować problemy: – Pojawiają się zawroty głowy. Pacjent może nawet upaść czy zemdleć. W rehabilitacji po COVID robimy wszystko jedynie do granicy naszej aktualnej wydolności fizycznej – podkreśla.

Specjaliści wskazują, że rehabilitacja pocovidowa może trwać kilka tygodni.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version