– W ciągu kilku godzin przywrócimy pełną funkcjonalność systemu rejestracji na szczepienia; możliwość zapisu na konkretny termin jest wyłącznie dla osób, które w styczniu wysłały informację o gotowości zaszczepienia się – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk odnosił się podczas konferencji do możliwości rejestracji osób powyżej 40. roku życia w związku z wolnymi terminami w wyniku niezapisania się osób powyżej 60. roku życia.
– Rzeczywiście powinniśmy to lepiej zakomunikować, bo my jeszcze w styczniu mówiliśmy, że te osoby, które zapiszą się przez formularz internetowy będą miały pierwszeństwo w uzyskaniu konkretnego terminu. Przez wspomniane okoliczności tak się nie stało, w związku z tym wypada przeprosić – powiedział szef KPRM.
– W ciągu kilku godzin jestem przekonany, że przywrócimy pełną funkcjonalność systemu. Ta możliwość zapisu na konkretny terminu jest wyłącznie dla osób, które w styczniu wysłały za pośrednictwem formularza elektronicznego informację o gotowości i chęci zaszczepienia się – podkreślił minister.
Dworczyk zaznaczył, że błąd w systemie jest diagnozowany.
– Pojawił się jakiś błąd w systemie, teraz diagnozujemy go, usuniemy go w ciągu kilku godzin i mam nadzieję, że te wszystkie problemy znikną – dodał szef KPRM.
Do tej pory była otwarta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia, ale ta rejestracja zwolniła, dlatego rząd zdecydował się uruchomić zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia. Nadal jest otwarta rejestrację dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia.
W nocy (z 30.03 na 01.04) zostały wystawione e-skierowania dla osób od 40 do 60. roku życia. Te osoby dostają smsy, telefony z propozycją umówienia się na konkretny termin.
Zgodnie z deklaracjami premiera rząd chce, aby do końca 2 kwartału wykonano 20 milionów szczepień. W kwietniu dotrze do Polski łącznie około 5 mln szczepionek.
Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia .
Do tej pory w Polsce 4 miliony 62 tysiące osób dostało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Ponad 2 miliony z nich otrzymało już dwie dawki. Wykonano łącznie ponad 6 milionów 82 tysiące szczepień.
RL/PAP/WP
Fot. archiwum