Rozpoczynają się prace konserwatorskie przy zabytkowym ołtarzu głównym kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie

indeks 2021 04 12 080809

Rozpoczynają się prace konserwatorskie przy zabytkowym ołtarzu głównym kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie. Jego najcenniejszym elementem jest obraz świętej Brygidy, pochodzący z końca XV wieku. 

Zakres prac obejmuje zarówno konserwacje techniczną drewna, w tym dezynsekcje, jak również konserwacja estetyczna

– Prace podzielono na 2 etapy. Część elementów ołtarza zostanie zdemontowana – tłumaczy rektor kościoła ks. Dariusz Bondyra. – Celem jest przywrócenie zabytkowi pierwotnego blasku, by ołtarz nabrał pięknego wyglądu, by pokazał swoje ukryte piękno i swój dawny blask. Renowacja będzie prowadzona w dwóch etapach. Pierwszy etap, to co możliwe zostanie zdemontowane, natomiast cała zasadnicza konstrukcja ołtarza pozostanie na miejscu i prace konserwatorskie będą prowadzone w świątyni.

Renowacja będzie kosztować około 280 tysięcy złotych, większość środków została pozyskana z dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Funduszu Kościelnego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W kościele przy ul. Narutowicza znajduje się około 250 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Kościół pobrygidkowski to jedna z najstarszych świątyń w mieście. Pochodzi z XIV wieku, został zbudowany na polecenie króla Władysława Jagiełły jako votum za zwycięstwo nad krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem.

TSpi/MaK/WP

Fot. www.pobrygidkowski.pl

Exit mobile version