Rzecznik rządu: Do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień

img 20210211 161541 2021 04 19 165524

– Punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem. Do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby będą mogły się zaszczepić przeciwko COVID-19- mówił w Redzikowie (woj. pomorskie) rzecznik rządu Piotr Müller.

W hali lodowiska w Redzikowie (pow. słupski) uruchomiono w poniedziałek pilotażowy punkt szczepień powszechnych. Podczas konferencji inaugurującej pracę punktu rzecznik rządu powiedział, że program szczepień to szansa na pokonanie epidemii.

Szczepienia to jedyna szansa na to, żeby jak najszybciej pokonać koronawirusa. Dlatego dzisiaj (19.04) w całym kraju powstaje 16 pilotażowych punktów szczepień powszechnych, które przyspieszają proces szczepień – dodał Müller.

W województwie lubelskim taki punkt został w poniedziałek, 19 kwietnia został otwarty w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. ks. Popiełuszki w Kraśniku.

CZYTAJ: Powszechny Punkt Szczepień na COVID-19 już działa w Kraśniku [Zdjęcia]

Rzecznik rządu przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek, że do 10 maja każdy dorosły obywatel będzie mógł otrzymać e-skierowanie i mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. – To pozwoli na to, abyśmy do końca sierpnia zaszczepili wszystkie chętne osoby w Polsce – zaznaczył.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Jeżeli producenci wywiążą się z zobowiązań, do sierpnia zaszczepieni zostaną wszyscy chętni

– Walka z koronawirusem odbywa się na wielu frontach. To walka, którą podejmują lekarze, ale również walka profilaktyczna, czyli możliwość zaszczepienia. Punkty szczepień powszechnych służą tej walce i mam nadzieję, że będziemy mogli ją jak najszybciej zwyciężyć. Tak jak wspomniałem, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby w Polsce będą mogły się zaszczepić, a do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, dzięki temu, że zwiększają się dostawy szczepionek – podkreślił.

Powiedział również, że do tej pory powiat słupski miał potencjał szczepień na poziomie 3 tys. – W tej chwili będzie to 11 tysięcy, dzięki temu, że zwiększone zostały dostawy do 35 punktów populacyjnych, które do tej pory funkcjonowały i dzięki temu, że powstaną dwa punkty powszechne. Radykalnie przyspieszamy dzisiaj z programem szczepień – wskazał.

Punkty szczepień powszechnych to jeden z czterech nowych filarów Narodowego Programu Szczepień. Kolejne elementy to: uruchomienie punktów drive-thru, umożliwienie wykonywania szczepień przez ratowników i pielęgniarki, a także przeprowadzanie szczepień w aptekach od maja.

Obecnie w Polsce działa ok. 6500 punktów szczepień.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version