Tomaszów Lubelski był po raz pierwszy organizatorem eliminacji regionalnych First LEGO League (turnieju budowy robotów) w Polsce. Oprócz tego eliminacje odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Kraśniku i kilku tysiącach miast na całym świecie.
– W półfinałach nasza drużyna zajęła 2. miejsce na 13 drużyn startujących z Polski. Dzięki temu awansowała do finałów ogólnopolskich – cieszy się Renata Śrutwa-Krupa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim.
– Do finałów ogólnopolskich zakwalifikowało się 9 najlepszych zespołów – mówi Mateusz Stefanik, właściciel placówki twojrobot.pl w Tomaszowie Lubelskim: – Mamy ten zaszczyt, że zespół z Tomaszowa Lubelskiego, a dokładnie Tech Max Team ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim, wziął udział w czterech konkurencjach: robot game, mecz robotów na macie; podstawowe wartości, w których sędziowie oceniają, jak zespół się prezentuje; innowacyjny projekt, który związany jest w tym roku ze sportem. Ostatnim punktem zawodów jest projekt robota – bardziej techniczna dyscyplina, polegająca na opisaniu robota. Większość grupy uczęszcza na zajęcia 3-4 lat, ale są też dziewczynki, które nie brały jeszcze udziału w zajęciach. Ich konikiem jest bardziej sport, ale przy tych półrocznych przygotowaniach do zawodów dopytywały się czym są przekładnie w robocie, jak działa move steering, co to jest switch w programie.
– Nasza przygoda zaczęła się przede wszystkim od tego, że spotkaliśmy się w szkole, nie znaliśmy się wszyscy i na pewno zawarliśmy nowe przyjaźnie – mówi Hania Stefanik. – W ogóle nie wiedziałyśmy co to jest robotyka – dodaje Ola Fus. – Podobał mi się proces powstawania tego robota – mówi Maciek Raczkiewicz.
– Myślę, że jest to bardzo dobry początek tworzenia czegoś więcej niż tylko miejsca, gdzie się rozwija hobby – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego: – Chcielibyśmy, żeby Tomaszów stał się miejscem, gdzie robotyka jest jednym z przedmiotów nauczania. Pragnęlibyśmy, żeby została wprowadzona do ramowego programu nauczania. Rozpoczynamy od tej szkoły. Tutaj być może zajęcia te zostaną wprowadzone już od 1 września. Następnym krokiem ma być powstanie przy szkole centrum robotyki. Później będziemy chcieli to upowszechniać w pozostałych szkołach prowadzonych przez miasto. Może uda się też do tego przekonać starostwo powiatowe. W następnym kroku możemy pomyśleć o tym, aby wspólnie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim wprowadzić zajęcia, które będą tworzyły podstawy do pracy zawodowej.
– Bardzo dobrze się z nimi bawiłam. Super dzieciaki – mówi Krzysztofa Kulas: – Bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach online. – Świetne dzieci – dodaje Dorota Stefanik: – Nawet o 21.00 nie mogliśmy zakończyć naszej rozmowy na Teamsie, bo każdy miał coś do powiedzenia.
Uczniowie z Tomaszowa na 9 drużyn startujących w finale uzyskali 2. miejsce w konkurencji projekt innowacyjny, 3. miejsce w podstawowych wartościach i otrzymali nagrodę sędziów za czar, urok i energię.
Miasto Tomaszów od 1 września w zwycięskiej placówce planuje wprowadzić do programu nauczania robotykę.
AP (opr. DySzcz)
Fot. Agnieszka Piela