Szczepienia przeciw COVID. Rusza rejestracja kolejnych roczników

img 20210211 161842 2021 04 11 211715

W poniedziałek, 12 kwietnia rozpoczyna się rejestracja osób urodzonych w 1962 na szczepienia przeciw COVID. Zgodnie z harmonogramem od tego dnia codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Proces ten potrwa do 24 kwietnia, kiedy zapisywać się będzie mógł rocznik 1973. Od 25 kwietnia nie nastąpi pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku bądź latach.

I tak 13 kwietnia będzie mógł się zapisywać rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972 i 24 kwietnia – 1973.

CZYTAJ: Niedzielski: spośród ponad 5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys. osób miało wynik dodatni testu na COVID-19

Jak można przeczytać na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie: – Tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później.

Na szczepienie można zarejestrować się: telefonicznie, przez Internet lub za pośrednictwem SMS-a.

Aby zarejestrować się telefonicznie, trzeba zadzwonić na infolinię 989. Do zapisu potrzebny jest numer PESEL. Można także podać numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji pacjent wybiera dla siebie dogodny termin i miejsce szczepienia. Jeśli poda numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty, otrzyma SMS-a z potwierdzeniem.

Innym sposobem rejestracji jest zapis online na portalu pacjent.gov.pl. Po otwarciu tej strony pojawi się komunikat o możliwości skorzystania z e-Rejestracji na szczepienie. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu pacjenta. Jeśli te propozycje nie będą mu odpowiadały, można wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, rejestrujący otrzyma powiadomienie SMS-em.

Można też wysłać SMS na numer 880 333 333 o treści SzczepimySie. Po połączeniu z systemem i podaniu kodu pocztowego oraz numeru PESEL, pacjent otrzyma propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli ten termin nie będzie mu odpowiadał, będzie mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem pacjent otrzyma SMS przypominający o terminie i miejscu wizyty.

Można też zarejestrować się w punkcie szczepień. Numery telefonów do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie.

– Podkreślamy za każdym razem, że musimy być elastyczni. Ale jeżeli np. po pięciu dniach i uruchomieniu rejestracji dla kolejnych roczników okaże się, że jest tak duże zainteresowanie, że zaczyna brakować terminów, albo zaczyna to być zbyt dużym obciążeniem dla systemu, wtedy możemy na jeden lub dwa dni wstrzymać ten proces i kontynuować go po krótkiej przerwie – mówił w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dodał, że zasada elastyczności będzie też działać w drugą stronę. – Jeżeli po kilku dniach okaże się, że jest mniejsze zainteresowanie niż się spodziewaliśmy, możemy przyspieszać te rejestracje i zaraz po dwudziestym czwartym uruchamiać kolejne roczniki – zapowiedział Dworczyk.

Rząd oczekuje, że w kolejnych tygodniach dotrze do Polski zdecydowanie większa liczba szczepionek niż do tej pory. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że w maju może trafić do Polski nawet 9 mln szczepionek. Jak dodał, potwierdzono na kwiecień dostawę ok. 5,5 miliona dawek, a mogą zostać potwierdzone kolejne – być może nawet 1,5 mln.

CZYTAJ: Wiceminister zdrowia: W najbliższym tygodniu do Polski dotrze 1,3 mln szczepionek przeciw COVID

W niedzielę (11.04) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w najbliższym tygodniu do Polski dotrze około 1 mln 300 tys. szczepionek przeciwko COVID-19. Zdecydowana większość z nich będą to preparaty firmy Pfizer, ale Polska ma otrzymać także pierwszych 120 tys. jednodawkowych szczepionek firmy Johnson&Johnson. Zgodnie z zapowiedziami, te ostatnie mają być wykorzystywane przede wszystkim przez punkty wyjazdowe do osób chorych czy obłożnie chorych; takich, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień

Michał Dworczyk mówił w piątek, że rząd nie planuje na razie zmiany zasad wykorzystania szczepionek, w sytuacji gdy pacjent nie pojawi się na zabieg w wyznaczonym terminie. Tak jak dotychczas, punkty szczepień mają wówczas zapraszać osoby zapisane na kolejne dni – sprecyzował. Przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca 2021 r., w sytuacji, kiedy pacjent nie zjawia się na szczepienie, można zaszczepić dowolnego innego pacjenta, który nie jest zapisany na dany termin, ale otrzymał już e-skierowanie.

Dworczyk powiedział, że szczepionek nadal jest za mało, w efekcie czego system szczepień w Polsce wykorzystuje poniżej 40 proc. swoich możliwości. Oznacza to, że gdyby dostaw było więcej, wówczas można byłoby wykonywać dwukrotnie więcej szczepień w już działających punktach.

W związku z zapowiedziami większych dostaw szczepionek do Polski, akcja szczepień ma przyspieszyć. Do szczepień mają kwalifikować już nie tylko lekarze, ale również stomatolodzy, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci czy fizjoterapeuci. Kwalifikacja będzie się odbywała na podstawie prostego kwestionariusza.

Ponadto w kwietniu mają zostać ruszyć nowe formy szczepień. 15 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy pilotaż punktów drive-thru, a 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. Z kolei 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju ruszą szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca – w zakładach pracy.

CZYTAJ: W Polsce wykonano ponad 7,6 mln szczepień

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. Pierwszą szczepioną grupą społeczną byli lekarze, pielęgniarki i personel medyczny. Rejestracja na szczepienia seniorów 70+ zaczęła się w styczniu. W następnej kolejności 11 marca ruszyły zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat, 18 marca dla osób w wieku 68 i 67 lat, 22 marca dla osób w wieku 66 i 65 lat. Z kolei 23 marca rozpoczęły się zapisy dla osób urodzonych w latach 1957-1961, czyli dla seniorów powyżej 60 lat.

ToMa / PAP

Fot. archiwum

Exit mobile version