– Osoby z roczników 1962-1981, którym wystawiono skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się szczepieniu – wynika z nowelizacji rozporządzenia, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Mowa o nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Do tej pory w rozporządzeniu nie określono, kiedy w kolejności szczepione będą osoby z roczników 1962-1981. Mimo tego w czwartek rano Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień – poinformował, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania i otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia.
Dlatego w nowelizacji rozporządzenia dodano tę grupę, jako kolejną do zaszczepienia przeciwko COVID-19. W dokumencie napisano, że osoby z rocznika 1962-1981, którym przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.
Wcześniej w czwartek Dworczyk mówił o tym, że pierwszeństwo zapisów na szczepienie będą mieli ci, którzy wcześniej wypełnili deklaracje o gotowości do zaszczepienia się.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk mówił: – Uruchomiliśmy dzisiaj (01.04) w nocy e-skierowania, które zostały wystawione dla osób w wieku od 40 do 59 lat, które zgłosiły się w styczniu, w lutym czy w marcu – poinformował minister. – Łącznie takich osób zgłosiło się ok. 680 tys. Natomiast w tej grupie czterdziestolatkowie stanowią ok. 350 tys. – dodał.
Jak podkreślał, „założenie było takie, że te osoby zaczną być obdzwaniane 1 kwietnia od rana przez automat z propozycjami terminów szczepień, przy czym grupa czterdziestolatków miała otrzymywać propozycję na połowę i drugą połowę maja”. – Niestety, wskutek błędu systemu, te osoby zaczęły być zapisywane również w kwietniu – mówił szef KPRM.
Dworczyk w czasie konferencji zapowiedział, że do czterdziestolatków zadzwonią konsultanci i przesuną im szczepienie na maj, aby w kwietniu szanse miały zaszczepić się jeszcze osoby starsze.
– Natomiast osoby powyżej 50. roku życia, które zostały zapisane w czwartek na szczepienia, nie będą miały zmienianych terminów, o już za kilkanaście dni rozpoczniemy ich rejestrację i ich szczepienia w ramach planu, który prezentowaliśmy – dodał Dworczyk.
Do końca sierpnia – według zapowiedzi rządu – powinny być zaszczepione wszystkie chętne osoby, a w II kwartale 2021 roku wykonanych ma zostać 20 mln szczepień.
Rozporządzenie precyzuje również możliwość korzystania z obiektów sportowych przez zawodowców. Do tej pory baseny czy siłownie były niedostępne z wyłączeniem członków „kadry narodowej polskich związków sportowych”. W znowelizowanym rozporządzeniu określono tę grupę jako „członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich”.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum