„Tragedia smoleńska symbolicznie łączy dwa pokolenia Polaków”. Lublin pamięta [ZDJĘCIA]

smolensk 2021 04 10 200355

W Lublinie zakończyły się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie prezydenckiego Tu-154 zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

– Jest w naszych sercach dużo żalu. Zginęły wówczas osoby, które były dla nas autorytetami – mówi zastępca prezydenta Lublina, Mariusz Banach. – 10 kwietnia staje się rocznicą pamięci o ludziach, dla których najważniejsza była nie tylko sama Polska, ale i państwo polskie. Ci ludzie byli prawdziwymi państwowcami. To były osoby, które naprawdę coś ważnego w naszym kraju zrobiły i robiły to na bieżąco.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości na placu Litewskim

– Tragedia smoleńska symbolicznie łączy dwa pokolenia Polaków – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Katyń jest symbolem okrutnego mordowania polskich oficerów, polskiej inteligencji. A pamiętajmy, że delegacja leciała do Smoleńska po to, by złożyć hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Tragedia smoleńska łączy symbolicznie te dwa pokolenia. Jesteśmy winni im najwyższy hołd.

CZYTAJ: 11. rocznica katastrofy smoleńskiej: złożenie wieńców na grobie śp. Edwarda Wojtasa

Reprezentanci Komitetu Społecznego Obchodów 11. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz przedstawiciele miasta i regionu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na budynku klasztoru ojców Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. W intencji ofiar została także odprawiona msza w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej w Lublinie, której przewodniczył biskup Józef Wróbel.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

– Przed oczami mamy tych ludzi, którzy swoim życiem dali świadectwo duchowego i moralnego piękna – mówił podczas kazania biskup Józef Wróbel – Tych ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach, kiedy na nowo odbudowywała się nasza ojczyzna, nie spoczęli na prywatnych laurach, ale dali piękne świadectwo chrześcijańskiej miłości. Bo działanie dla ojczyzny to nie tylko polityka, ale i świadectwo prawdziwej miłości. Bowiem ojczyzna to nie tylko granice, ale ojczyzna to jesteśmy my.

CZYTAJ: Lublin: trwają obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Po mszy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, na placu przy kościele przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: Złożenie wieńców przy grobie śp. Edwarda Wojtasa

ElKa / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version