Ukryty blask sakralnej perły Lublina. Ruszyła renowacja ołtarza kościoła pobrygidkowskiego [ZDJĘCIA]

img 20210412 175310 2021 04 12 215841

Prace konserwatorskie przy zabytkowym ołtarzu głównym rozpoczęły się w kościele pobrygidkowskim w Lublinie. Najcenniejszym elementem ołtarza jest obraz świętej Brygidy z końca XV wieku, który również będzie odnowiony. 

W poniedziałek 12 kwietnia przy ołtarzu zostało ustawione rusztowanie, które pozwoli na prace przy zabytku.

– Rusztowanie jest niezbędne, bowiem ołtarz zajmuje całą absydę prezbiterium. Jest wysoki, strzelisty w stylu neogotyckim, który charakteryzuje się dużą wysmukłością. Jest mnóstwo sterczyn (pionowy wysmukły element dekoracyjny), naśladujących wieżyczki kościelne. Są też elementy rozet – opowiada Monika Konkolewska, szefowa pracowni, która będzie prowadziła pracę.

– W środku ołtarza jest wnęka, otoczona ażurowymi ornamentami. Nawiązuje ona formą do wielkich portali. Stanowi ona tło dla figury Matki Bożej i obrazu św. Brygidy –  informuje ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (pobrygidkowskiego) w Lublinie. – Obraz św. Brygidy, pochodzący z XV wieku, to perełka tej świątyni. Jest namalowany na desce w stylu gotyckim. Jest on tu niemal od samego początku trwania świątyni. Czyli jest świadkiem jej sześciowiekowej tradycji. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Renowacja zabytkowego ołtarza głównego w kościele pobrygidkowskim w Lublinie

– To obraz św. Brygidy, która przepowiedziała klęskę Krzyżaków. Myślę, że cała aranżacja tego ołtarza jest piękna i niepowtarzalna – stwierdza ks. Dariusz Bondyra.

CZYTAJ: Rozpoczynają się prace konserwatorskie przy zabytkowym ołtarzu głównym kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie

– Na pierwszy rzut oka wygląda, że ołtarz jest jeszcze w dobrym stanie. Ale to tylko pozory. Wystarczy spojrzeć „od zaplecza”, żeby zobaczyć, że ma głębokie pionowe pęknięcie. Największym problemem są drewnojady. Trzeba bardzo szybko interweniować. Pierwszą rzeczą, jaką zrobimy, będzie dezynfekcja  – tłumaczy Monika Konkolewska.

– Część prac będzie wykonywana na miejscu. Nie możemy zdemontować całego ołtarza. Te elementy, które będzie można zdjąć, zostaną przewiezione do pracowni konserwatorskiej. Dotyczy to tronu z tabernakulum i wieżyczek ozdabiających ołtarz – dodaje ks. Dariusz Bondyra.

CZYTAJ: Lublin: ołtarz kościoła pobrygidkowskiego przejdzie renowację

– Dla nas jest bardzo ważne, aby zadbać o każdy obiekt zabytkowy; żeby stan jego zachowania nie uległ pogorszeniu – mówi Barbara Stolarz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. – Poza tym jest to też przykład dla innych właścicieli zabytków, jak należy reagować na zagrożenia.

– Poprawiane będą wszystkie elementy złocone. Będziemy się starali też podkreślić „serce” ołtarza. Obraz św. Brygidy będzie więc miał ramę złoconą białym złotem, w takim trochę chłodniejszym odcieniu. Na pewno trzeba też będzie „odświeżyć” sam obraz – wyjaśnia Monika Konkolewska.

 – Kościół już od sześciu wieków wpisuje się w pejzaż Lublina. Na mapie miasta jest wyjątkowy, bowiem łączy tyle pokoleń mieszkańców, którzy w tym miejscu szukali: nadziei, pokrzepienia, umocnienia. Serce się cieszy, że ten ołtarz i obraz pokażą nam swoje piękno i ukryty blask – stwierdza ks. Dariusz Bondyra. 

Prace mają się zakończyć na przełomie października i listopada 2021 roku. Ich koszt to około 280 tysięcy złotych. 

MaTo / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version