Sprzęt medyczny o wartości blisko 50 tysięcy złotych trafił z Lublina do szpitala we Lwowie. Aparaturę zakupił samorząd województwa lubelskiego i podarował stronie ukraińskiej. To urządzenia do obsługi instalacji tlenowej: 50 dozowników, 50 gniazd, kilka tablic rozdzielczych oraz elementy sieci tlenu. Dotarły one dziś (15.04) do Lwowa.
– Prośba strony lwowskiej pojawiła się jesienią 2020 roku. Największym problemem była dostępność sprzętu – mówi Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Jeszcze w październiku 2020 roku dyrektor szpitala infekcyjnego we Lwowie zwrócił się do mnie, za pośrednictwem przyjaciół, z prośbą o wsparcie, o pomoc w sprzęcie do ratowania zdrowia i życia mieszkańców Lwowa i obwodu lwowskiego. Wówczas przedstawiłem tę prośbę marszałkowi i zarządowi województwa. Odzew był bardzo pozytywny. Podjęliśmy decyzję, że zakupimy ten najważniejszy, najbardziej potrzebny sprzęt specjalistyczny do ratowania zdrowia i życia mieszkańców Lwowa oraz obwodu lwowskiego.
– Są elementy instalacji tak zwanych gazów medycznych, czyli instalacji tlenu, jak dozownik czy gniazdo naścienne – opisuje podarowany sprzęt dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy alei Kraśnickiej w Lublinie Piotr Matej. – Do tego są jeszcze reduktory, tablice rozdzielcze i szereg innych elementów instalacyjnych. Doskonale wiemy z doświadczenia, jakie mamy w walce z pandemią w Polsce i na świecie, że podstawowym, pierwszym lekarstwem jest podanie tlenu pacjentowi, który go potrzebuje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Przekazanie darów dla szpitala infekcyjnego we Lwowie
– Ze względu na obostrzenia pandemiczne nie mogliśmy szybko przekazać tej pomocy – dodaje Zbigniew Wojciechowski. – Z jednej strony trwała pewna procedura, którą musieliśmy wykonać przy zakupie tego sprzętu. Ze strony lwowskiej musiały też zostać przeprowadzone odpowiednie procedury, żeby ten sprzęt można było dostarczyć. Szczególne podziękowania dla pana dyrektora Piotra Mateja, który zajął się organizacją i zakupem tego sprzętu.
– Sprzęt, który dzisiaj dedykujemy dla partnerów ukraińskich, jest już sprzętem w Polsce powszechnie stosowanym we wszystkich szpitalach – tłumaczy Piotr Matej. – W związku z tym zapotrzebowanie na niego jest u nas o wiele mniejsze, niż na przykład szpitala we Lwowie. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie praktycznie ma tyle dostępu do tlenu, ile jest łóżek. Stąd Polska mogła sobie pozwolić na dokonanie tego zakupu. Choć nie był on wcale łatwy, bo jednak jest zwiększone zapotrzebowanie czy w szpitalach tymczasowych, czy też w szpitalach, które dostosowały swoje oddziały na potrzeby COVID-19. Mimo wszystko Polska, nasze województwo i Lublin są w zakresie takiego sprzętu w pełni zabezpieczone.
– Chciałem podziękować wszystkim Polakom – mówi Wasyl Pawluk, konsul Generalny Ukrainy w Lublinie. – Wam też dzisiaj nie jest łatwo, bo ludzie chorują, ale dzielicie się z nami tym sprzętem, który na pewno uratuje jeszcze niejedno życie na Ukrainie. My mamy dziś trochę gorzej, bo jeszcze toczy się wojna z Rosją i tam też giną nasi ludzie. Musimy ratować i tych na wojnie, i tych w szpitalach. Ale Polska zawsze nas wspierała. Zawsze byliście z nami w trudnych czasach i teraz też z nami jesteście. Bardzo, bardzo wam dziękuję. Życzę wam, żeby Polska była zdrowa, aby Polacy byli zdrowi i nigdy nie chorowali.
Sprzęt dziś (15.04) rano wyjechał z Lublina i trafił do Lwowskiego Obwodowego Klinicznego Szpitala Infekcyjnego na Ukrainie. Województwo lubelskie i obwód lwowski na Ukrainie to regiony partnerskie.
MaK / GRa
Fot. Piotr Michalski