W Lublinie powstanie supernowoczesne centrum badawcze

lab 3498583 960 720 2021 04 07 181840

W Lublinie powstanie „Centrum prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii” (CeBMaT). Na realizacje projektu Politechnika Lubelska wyda ponad 40 milionów złotych. 

– To jest interdyscyplinarny i kompleksowy projekt. Znajdzie się tam sprzęt unikatowy w skali całego kraju  – mówi prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej prof. Wojciech Franus. – Będzie to ogromne centrum badawcze, do którego zakupimy około 50 różnego rodzaju urządzeń, które stworzą 15 najnowszej generacji stanowisk badawczych. Będą to stanowiska nie tylko do badań ściśle naukowych, ale także przeznaczonych dla potrzeb przemysłu, nie tylko w regionie lubelskim. Planujemy współpracę w wieloma firmami z obszaru całej Polski.

Wśród nowych urządzeń znajdą się między innymi: nanotomograf rentgenowski, transmisyjny mikroskop elektronowy, skaningowy mikroskop elektronowy, chromatograf cieczowy sprzężony ze spektrometrem mas czy symulator procesów termomechanicznych.

CZYTAJ: Miliony na sprzęt badawczy dla Politechniki Lubelskiej

– W moim zakresie leżą głównie badania biomateriałów. Będziemy się tu przede wszystkim koncentrować na kompozytach stomatologicznych, czyli wypełnieniach, których dentysta używa do naprawy naszych zębów – mówi dr inż. Krzysztof Pałka z Katedry Inżynierii Materiałowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. – Oprócz tego we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie prowadzimy badania nad tzw. sztuczną kością. To kompozyt służący do regeneracji tkanek kostnych. Pracujemy także nad nowoczesnymi materiałami opatrunkowymi, które też są kompozytami i mają wspomagać leczenie tkanek miękkich i skóry.

– Centrum w przyszłości przyczyni się do polepszenia zdrowia, polepszenia warunków życia i wydłużenia długości życia mieszkańców – dodaje dr inż. Krzysztof Pałka.

– Chcemy, żeby Centrum nie zajmowało się tylko i wyłącznie samą nauką, ale pragniemy też, aby wyniki badań były jak najszerzej wykorzystywane przez społeczność nie tylko samej Lubelszczyzny, ale też i społeczność międzynarodową. Stąd duży rozrzut dyscyplin naukowych, po to, aby pole współpracy i korzyści społecznych z posiadania takiego Centrum było jak najszersze – dodaje prof. Wojciech Franus.

– Jako jedyni z miast zlokalizowanych po prawej stronie Wisły znaleźliśmy się na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej (czyli skupiającej placówki o największym potencjale w kraju). To dla nas duże wyróżnienie, ale też zobowiązanie. Nie było to proste. Same procedury zajęły nam ponad dwa lata. I myślę, że już niedługo będziemy mogli pochwalić się rezultatami – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

– Planujemy zaproszenie tutaj bardzo znanych zespołów naukowych, które będą mogły korzystać z naszego zaplecza. Na pewno powstaną tutaj nowe pomysły i wartościowe publikacje. Myślę, że naszą wartością dodaną będzie różnorodność, która wynika z zakresu dyscyplin uprawianych na Politechnice Lubelskiej – wyjaśnia prof. Wojciech Franus.

Pierwsze badania w „Centrum prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii” mogą rozpocząć się już za pół roku. 

InYa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version