– W najbliższym tygodniu do Polski dotrze około 1 mln 300 tys. szczepionek przeciwko COVID-19: 870 tys. szczepionek firmy Pfizer, 88 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, 120 tys. szczepionek firmy Johnson&Johnson i 204 tys. szczepionek firmy Moderna – poinformował w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceszef resortu zdrowia wskazywał na antenie TVP Info, że Narodowy Program Szczepień bardzo przyspiesza. – Jest to naprawdę duże tempo i duże wyzwanie dla naszej logistyki, abyśmy te szczepionki jak najszybciej wykorzystali – dodał.
Jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, w kwietniu do Polski dotrze przynajmniej 5,5 mln szczepionek, a maju może ich być nawet nawet 9 mln.
CZYTAJ: Premier: W maju dotrze do nas nawet 9 mln szczepionek
W Polsce wykonano dotąd ponad 7,5 mln szczepień przeciw COVID-19, z tego 5,3 mln pierwszą dawką, a 2,2 mln drugą.
W poniedziałek, 12 kwietnia rozpocznie się rejestracja na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku. W kolejnych dniach będą się mogły zapisywać następne roczniki, do 1973 włącznie.
Od początku kwietnia trwają zapisy osób po czterdziestce, które zimą zgłosiły chęć szczepienia i mają wystawione e-skierowanie.
W związku z zapowiedziami większych dostaw szczepionek do Polski, akcja szczepień ma przyspieszyć. Do szczepień mają kwalifikować już nie tylko lekarze, ale również stomatolodzy, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci czy fizjoterapeuci. Kwalifikacja będzie się odbywała na podstawie prostego kwestionariusza.
CZYTAJ: Rzecznik MZ: we wtorek powiaty poznają potrzebny potencjał punktów szczepień w swoim regionie
Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2021 roku. Prowadzone są one na razie preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Jeszcze w kwietniu uruchomimy pierwsze punkty szczepień powszechnych
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum