Wiedza na temat COVID cały czas się zmienia. Podzielili się nią lubelscy specjaliści intensywnej terapii

szkolenie 2021 04 21 215710

Lekarze i pielęgniarki z lubelskich szpitali wzięli udział w szkoleniach z zakresu obsługi respiratorów. Specjalistyczny kurs opieki nad pacjentami z COVID-19 odbył się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. 

– Naszym celem nie jest uczenie podstaw medycyny  kogokolwiek – mówi kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Mirosław Czuczwar. – Tu raczej chodzi o wzmocnienie istniejących: wiedzy i kompetencji, a także zwrócenie uwagi na takie aspekty leczenia pacjentów z COVID-19, które są dobrze znane nam, anestezjologom i intensywistom. Chcielibyśmy się nimi podzielić z naszymi kolegami i koleżankami, po to, by poprawić jakość opieki nad chorymi z ciężkimi postaciami tej choroby.

CZYTAJ: Lekarze i pielęgniarki z lubelskich szpitali wzięli udział w szkoleniach z zakresu obsługi respiratorów

– Pandemia wpłynęła na weryfikację określonych technik wspomagania oddechu pacjentów. Pokazała nam, jak terapia tlenem może wpływać na ich rokowanie – mówi dr n. med. Michał Borys, lekarz  II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Wciąż uczymy się odpowiednio leczyć osoby chore na COVID. I te doświadczenia zbieramy.

– Wiedza na temat COVID cały czas się zmienia. To, co w październiku 2021 roku wydawało nam się wiedzą aktualną i trafioną, zostało już praktycznie obalone. Leki, których wtedy używano, nie mają już zastosowania – mówi Magdalena Stadnik, specjalista kardiologii z Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

– W szkoleniach uczestniczyli na ogół lekarze ze specjalności niezabiegowych: kardiolodzy, neurolodzy, interniści. Dlatego tak fajnie z nimi współpracować, bo mają podstawy i możemy skupić się tylko na tych aspektach postępowania z pacjentem, które są typowe dla intensywnej terapii – wyjaśnia prof. Mirosław Czuczwar.

– To dobra okazja, żeby sobie usystematyzować wiedzę i wdrożyć najnowsze wytyczne do swojej codziennej praktyki  – mówi kardiolog dr. n. med. Edyta Sawicka-Glazer. – Pojawiają się nowe formy terapii, doświadczenia błędów, które można by ewentualnie popełnić.

– W początkowych fazach pandemii, kiedy zetknęliśmy się z nowym, nieznanym zagrożeniem, pojawiało się wiele teorii, które później się nie sprawdziły. Niestety wiele osób nadal stosuje niesprawdzone czy nawet szkodliwe terapie. Staramy się z tym walczyć – dodaje prof. Mirosław Czuczwar.

Szkolenia odbyły się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

InYa / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version