Dziś (01.04) Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego. – To czas przed najważniejszym świętem chrześcijan: Zmartwychwstaniem Pańskim – mówi ksiądz Grzegorz Jarmosz z parafii św. Rodziny w Chełmie.
– Wielki Tydzień to najważniejszy moment całego roku liturgicznego – podkreśla ksiądz Grzegorz Jarmosz: – Przeżywamy tzw. Triduum Paschalne. Wielki Czwartek to dzień pamiątki ostatniej wieczerzy, jaką Pan Jezus spożywał z uczniami. Podczas tej wieczerzy Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte: Eucharystię i kapłaństwo. W ten dzień sposób szczególny modlimy się za kapłanów. W godzinach porannych odprawiane są tzw. Msze Krzyżma, wieczorem ma miejsce Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Najważniejszym momentem jest obrzęd obmycia nóg, jako symbolu miłości wobec bliźnich. Odbywa się on na pamiątkę obmycia przez Chrystusa nóg apostołom.
– Później Jezus udał się na czuwanie na modlitewne spotkanie z Bogiem Ojcem w ogrodzie oliwnym – mówi ks. Karol Mazur z parafii św. Rodziny: – Właśnie podczas liturgii wielkoczwartkowej uobecniamy te wszystkie wydarzenia. Po liturgii Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ołtarza ciemnicy, który symbolizuje nam modlitewne czuwanie Pana Jezusa, który następnego dnia został schwytany i pojmany przez rzymskich żołnierzy. Wielki Piątek to już drugi dzień Triduum Paschalnego, a jednocześnie dzień, kiedy się nie sprawuje Eucharystii. Ta ofiara dokonuje się na ołtarzu. Chrystus umiera na drzewie krzyża, stąd nazywamy liturgię Wielkiego Piątku liturgią Męki Pańskiej. W jej centrum jest Adoracja Krzyża, która stanowi moment kulminacyjny tej liturgii. Po samej liturgii Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do ołtarza Grobu Pańskiego i w wielu parafiach trwa adoracja nocna, zwykle do soboty rano.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza Krzyżma Świętego kończy Wielki Post
– Wielka Sobota to również czas ciszy, kiedy wierni adorują Pana Jezusa leżącego w grobie – mówi ksiądz Grzegorz Jarmosz: – W godzinach przedpołudniowych w kościołach odbywają się poświęcenia pokarmów. Wieczorem w Wielką Sobotę odbywa się tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej składająca się z 4 części: Liturgii Światła, Słowa, Chrzcielnej i Eucharystycznej. Całość rozpoczyna się od poświęcenia ognia na zewnątrz kościoła. Od tego ognia zapala się paschał, jako symbol Chrystusa Zmartwychwstałego.
Triduum, jak i święta wielkanocne odbędą się w reżimie sanitarnym. W mszach będzie mogła uczestniczyć ograniczona liczba wiernych. W kościołach może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu 1,5 metra dystansu. Wierni zobowiązani są też do noszenia maseczek zakrywających usta i nos.
Ze względu na obostrzenia wiele parafii będzie transmitować liturgie online. Msza Wieczerzy Pańskiej z lubelskiej archikatedry w Wielki Czwartek będzie transmitowana na Facebooku oraz na stronie Polskiego Radia Lublin. Transmisja rozpocznie się o godzinie 19.00.
Kolejne transmisje liturgii Triduum Paschalnego na stronie i Facebooku Polskiego Radia Lublin:
piątek – 18.00 Liturgia Męki Pańskiej
sobota – 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej
ŁoM (opr. DySzcz)
Fot. Iwona Burdzanowska