10. rocznica beatyfikacji papieża Jana Pawła II

jan pawel ii 2021 05 01 101319

Mija 10. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku, przy aplauzie półtora miliona wiernych, papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika – Jana Pawła II – błogosławionym.

Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek kanonizował papieża Polaka. Zarówno beatyfikacja, jak i kanonizacja, odbyły się w Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione dla całego Kościoła przez papieża Polaka. Wspomnienie liturgiczne Świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu.

Jan Paweł II, przed wyborem – kardynał Karol Wojtyła – stał na czele Kościoła katolickiego od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku. Zmarł w powszechnej opinii świętości, co stało się widoczne już podczas jego pogrzebu, gdy wierni wznosili okrzyki: „Santo subito” – „Święty natychmiast”. Takie same hasła widniały na transparentach.

Decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, Benedykt XVI ogłosił 13 maja 2005 roku, w rocznicę zamachu na papieża. Benedykt XVI, mocą przysługującego mu prawa, zrezygnował z oczekiwania pięciu lat, które zwyczajowo powinny upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze. Później już, sam proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii – trwał niespełna sześć lat.

W uroczystości ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym na placu Świętego Piotra w Rzymie wzięło udział około półtora miliona osób, w tym 300 tysięcy Polaków. Obecni byli przywódcy wielu krajów. Mszę koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata, wśród nich Polacy – Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski i Józef Glemp. Podczas mszy Benedykt XVI używał kielicha, którym posługiwał się Jan Paweł II w ostatnich latach swojego pontyfikatu. Miał też na sobie jego ornat.

Po beatyfikacji papież Benedykt XVI zwrócił się do Polaków w ich ojczystym języku: „Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię”.

Transmisja telewizyjna z beatyfikacji Jana Pawła II przyciągnęła w Polsce rekordową widownię – 9 milionów osób. W całym kraju odbywały się okolicznościowe uroczystości – dziękczynne eucharystie, czuwania modlitewne, koncerty i wystawy.

Po beatyfikacji rozpoczął się proces kanonizacyjny, który trwał zaledwie trzy lata. Przełomem była decyzja Franciszka z 5 lipca 2013 roku, kiedy papież wydał dekret o uznaniu cudu przypisywanemu wstawiennictwu Jana Pawła II. Przypadek cudu został potwierdzony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, która badała niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka.

Na konsystorzu 30 września 2013 roku papież Franciszek wyznaczył datę kanonizacji na 27 kwietnia 2014 roku. Wtedy to, po raz pierwszy w historii zostali kanonizowani dwaj papieże – Jan XXIII i Jan Paweł II.

Obaj byli uważani za wielkich papieży XX wieku, czerpali inspirację, odwagę i siłę z głęboko przeżywanej wiary, ich życie było przepełnione modlitwą. Podejmowali liczne działania na rzecz pokoju na świecie, a ich pontyfikaty zostały uznane za przełomowe. Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II i otworzył Kościół na dialog z wyznawcami innych religii chrześcijańskich, Żydami i niewierzącymi oraz na kontakty ekumeniczne.

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Realizował postanowienia Soboru Watykańskiego II, angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Przygotował i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version