W wielu miejscach nad Bugiem zamontowano ostatnio drewniane tuby do słuchania przyrody. Trzy takie instalacje stanęły w powiecie włodawskim – w miejscowości Orchówek, przy przystani kajakowej w Różance i w Woli Uhruskiej.
Tuby mają stanowić atrakcję turystyczną, pomogą wsłuchać się w niesione przez Bug, ulokowane w dolinie i rozlewiskach odgłosy natury.
W reportażu usłyszymy Martę Wawryszuk z Urzędu Gminy we Włodawie i niezwykłe opowieści pasjonatów przyrody : Włodzimierza Czeżyka z Nadleśnictwa Włodawa i Bartłomieja Woźniaka z Samodzielnego Zakładu Zoologii Leśnej i Łowiectwa w Instytucie Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Instalacje mają być wykorzystywane do edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży włodawskich szkół, które współpracują na co dzień z Poleskim Parkiem Narodowym, Nadleśnictwem Sobibór, Nadleśnictwem Włodawa i Sobiborskim Parkiem Krajobrazowym.
Instalacja megafonów na terenie nadbużańskich gmin realizowana jest w ramach projektu „Ochrona Nadbużańskiej Bioróżnorodności Naszym Dziedzictwem” i transgranicznego zadania pn. „Łączy nas Bug”, którego liderem jest gmina Drohiczyn. W projekcie uczestniczą również inne nadbużańskie samorządy z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Za pomoc w przygotowaniu audycji autor dziękuje Lasom Państwowym. Głosy piskląt bociana czarnego mogliśmy usłyszeć dzięki Bartłomiejowi Woźniakowi.
Realizacja dźwięku: Piotr Król.
Fot. archiwum