Z czterech wynalazków naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, powstanie preparat stymulujący wzrost roślin bobowatych. 28 maja została podpisana umowa dotycząca udzielenia licencji na patenty firmie Intermag z Olkusza.
CZYTAJ: Rewolucja w bionawozach. Lubelskie i puławskie wynalazki trafią do produkcji
36 procent importowanych zabawek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa – wynika z kontroli przeprowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, Inspekcję Handlową oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem wspólnej inicjatywy było niedopuszczenie na rynek zabawek, które stwarzają poważne zagrożenie chemiczne dla dzieci.
CZYTAJ: Niebezpieczne zabawki. Jedna trzecia z nich nie spełnia wymogów
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podpisał 28 maja porozumienie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Umowa ma zwiększyć dostępność uczelni dla osób z niepełnosprawnościami.
Prokuratura bada sprawę otrutego sokoła z gniazda na elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. Jedno z piskląt padło 14 maja i otruto je tymi samymi substancjami, które zabiły dwa sokoły w 2019 roku. Chodzi o środki, które służą do zabijania owadów, szczurów i myszy.
CZYTAJ: Trudne zadanie lubelskich śledczych. Badają sprawę otrutego sokoła wędrownego
Kto pierwszy ten lepszy: takie zasady panują na jednym z głównych skrzyżowań w Chełmie – alarmują kierowcy. W związku z remontem drogi krajowej nr 12 wyłączono sygnalizację świetlną u zbiegu ul. Rejowieckiej ze Szpitalną. Zdaniem uczestników ruchu drogowego sprawia to poważne zagrożenie.
CZYTAJ: Brak sygnalizacji i olbrzymie korki. Niebezpieczne skrzyżowanie w Chełmie
Pomamin, Polatek i od zeszłego tygodnia Posmykałka to żubry, które zamieszkują Lasy Janowskie.
CZYTAJ: „To ciekawe i ciekawskie zwierzęta”. Z wizytą u janowskich żubrów
Muzeum Kina Lewart ruszy już jutro (29.05) w Lubartowie. Znajdą się w nim stare projektory, zdjęcia, plakaty, bilety, zaproszenia i wspomnienia byłych pracowników. Perełką wśród eksponatów jest wyprodukowany przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne 60-letni projektor AP-5, służący do projekcji na taśmie 35 mm.
CZYTAJ: Przywołują magię dawnego kina. Muzeum Kina Lewart rozpoczyna działalność
Jest międzynarodowy konkurs recytatorski, są różne projekty i wystawy – postać Jana Pocka przypominają mieszkańcy i sympatycy gminy Markuszów. To poeta ludowy, którego pięćdziesiątą rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.
CZYTAJ: Markuszów pielęgnuje wiedzę o Janie Pocku. Mija 50 lat od śmierci poety ludowego
Program po 17.00 poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Piotr Michalski