Dziś mija 40. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej dla pielgrzymów na Placu św. Piotra papież został dwukrotnie postrzelony przez Turka Mehmeta Ali Agcę. W pierwszym publicznym przemówieniu po wyjściu ze szpitala papież przebaczył zamachowcy.
Do zamachu doszło podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra. Dokładnie o 17.19 turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca trzykrotnie strzelił do Ojca Świętego, który w odkrytym papamobile pozdrawiał pielgrzymów.
Papież w tym momencie pochylił się, by wziąć na ręce małą dziewczynkę. Został postrzelony w ręce i w brzuch. Ciężko rannego papieża natychmiast przewieziono do kliniki Gemelli i poddano kilkugodzinnej operacji, podczas której lekarze walczyli o jego życie. Sprawcę zamachu ujęto.
Na wieść o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. W kościołach i na placach spontanicznie gromadzono się na modlitwie. Szok, oburzenie, żal – takie były reakcje ludzi, którzy bez względu na poglądy, wyrażali solidarność z papieżem. Do Watykanu napływały depesze od przywódców politycznych i religijnych różnych wyznań.
W nocy przyszła uspokajająca wiadomość, że Jan Paweł II odzyskał przytomność.
Dziesięć dni po zamachu lekarze z kliniki Gemelli poinformowali, że życiu papieża nie zagraża niebezpieczeństwo. Po trzech tygodniach Jan Paweł II powrócił do Watykanu, jednak rekonwalescencja trwała o wiele dłużej.
Papież przebaczył zamachowcowi Mehmetowi Ali Agcy, już jadąc w karetce do szpitala, zanim stracił przytomność.
Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja. Kilka tygodni po zamachu papież ogłosił publicznie, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Rok później – 13 maja 1982 – udał się do Fatimy z podziękowaniem za uratowanie życia.
Kulisy zamachu na papieża oraz motywy, którymi kierował się Ali Agca nie zostały do końca wyjaśnione. Jedna z wersji mówiła o spisku służb komunistycznych.
Ali Agca został skazany przez włoski sąd na dożywocie w lipcu 1981 roku. Ułaskawiony po 19 latach, trafił do tureckiego więzienia za inne przestępstwa. Wyszedł na wolność w 2010 roku.
Pocisk, którym zamachowiec ranił Jana Pawła II został umieszczony jako wotum w koronie Matki Bożej w sanktuarium w Fatimie. Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Z kolei naznaczona krwią sutanna, stanowiąca dla wiernych bezcenną relikwię jest przechowywana w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie.
RL/ IAR (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com