Adam Niedzielski w Chełmie: W lipcu wdrażamy Profilaktykę 40 Plus i znosimy limity w dostępie do specjalistów [FILM i ZDJĘCIA]

pm niedzielski 210521 014 2021 05 21 173025

Program badań profilaktycznych dla Polaków po czterdziestce oraz zniesienie limitów do specjalistów – to elementy Programu Odbudowy Zdrowia Polaków, które w Chełmie zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Będzie też kolejna e-usługa w obszarze zdrowia, a to dzięki Centrum Digitalizacji Dokumentów Medycznych, które ma powstać w Chełmie. 

W tym roku każdy Polak, który skończył 40 lat, otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Bony na badania profilaktyczne zostaną uruchomione w lipcu.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa ministra Adama Niedzielskiego

– Zapewnimy bilans zdrowia dla 40-latków, polegający na całym pakiecie badań, poprzedzonym ankietą, którą pacjenci będą mogli wykonać przy użyciu Internetowego Konta Pacjenta bądź poprzez infolinię. Po bilansie zdrowia trzeba będzie się skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. W przypadku konieczności pogłębienia tych badań, trzeba odwiedzić specjalistę. I dlatego uruchamiamy specjalistykę w nielimitowanym dostępie, żeby ten dostęp był ułatwiony, żeby kolejki się skracały – mówił minister zdrowia.

CZYTAJ: Minister zdrowia: Od lipca rusza program Profilaktyka 40 Plus

– Te limity od dawien dawna były problemem, związanym z tym, że nie płacono za tak zwane nadwykonania. W tej chwili wchodzimy w taki okres i składamy taką deklarację, że tych limitów nie ma, że w dostępie do specjalistów wszystkie nadwykonania będą opłacane. Pod tym względem to jest nowa jakość – oświadczył minister zdrowia. Podkreślił, że po wykonaniu badań lekarskich nie może być bariery, która utrudniałaby dalszą diagnostykę.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej

Według opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów. Rozwiązanie takie obejmie wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej. W projekcie zaproponowano wyłączenie z finansowania w formie ryczałtu sytemu zabezpieczenia wszystkich świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wybranych świadczeń udzielonych w ramach sieci kardiologicznej. Zmiany te umożliwią wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

– Skorzystanie z tego pakietu wymaga od nas innego podejścia do własnego zdrowia, bo nie zawsze chcemy i potrafimy korzystać z programów, które były realizowane do tej pory w ramach profilaktyki. A kiedy będzie szeroka możliwość przeprowadzania diagnostyki, będziemy musieli bardziej zainteresować się swoim zdrowiem  – mówi Tomasz Latos, poseł PiS i przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu RP.

– Jako Polacy chętnie korzystamy z medycyny naprawczej. Czas bardziej zainteresować się profilaktyką. Korzystamy ze świadczeń lekarskich, kiedy jesteśmy chorzy, natomiast cała medycyna prewencyjna, czyli działalność profilaktyczna, jest traktowana trochę  po macoszemu – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. – Nasz zakład od wielu lat prowadzi działalność profilaktyczną, w dużej mierze finansowaną przez samorząd miasta Chełma i widzimy, że ten wiek 40 plus jest początkiem „wysypu” chorób i dolegliwości cywilizacyjnych. Zaczyna się otyłość, pojawiają się wady postawy, cukrzyca, nadciśnienie.

Podczas wizyty w Chełmie minister zdrowia zapowiedział powstanie w Chełmie Centrum Digitalizacji Dokumentów Medycznych.

– To nasza kolejna e-usługa w obszarze zdrowia – mówił minister Adam Niedzielski. – Wprowadziliśmy bardzo konkretne e-usługi. Najpierw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawiło się elektroniczne zwolnienie lekarskie, a tuż za tym e-recepty. W tej chwili działają już e-skierowania, a za chwilę będziemy mieli elektroniczną dokumentację medyczną.

List intencyjny w sprawie powstania Centrum Digitalizacji Dokumentów Medycznych podpisali minister zdrowia Adam Niedzielski i zastępca prezydenta Chełma, Janusz Cieszyński. 

– Centrum to też miejsca pracy dla chełmian. Zaproponowaliśmy Ministerstwu Zdrowia powołanie właśnie w naszym mieście ośrodka digitalizacji papierowej dokumentacji medycznej. Po zeskanowaniu te dokumenty wytworzone na papierze, staną się częścią historii zdrowia polskich pacjentów – mówi Janusz Cieszyński.

Centrum Digitalizacji Dokumentów Medycznych w Chełmie ma powstać w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

W Chełmie minister Adam Niedzielski zainaugurował także cykl debat dotyczących założeń Polskiego Ładu, które dotyczą ochrony zdrowia – podniesienia nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB do 2027 roku.

MaK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version