Zespół lekarzy z Oddziału Neurologii SPSK nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wszedł w skład międzynarodowego konsorcjum badającego skuteczność amantadyny w leczeniu infekcji SARS-CoV-2.
Konsorcjum tworzą specjaliści z uczelni z Danii, Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Belgii. Naukowcy złożyli projekt badań w prestiżowym konkursie Horizon 2021.
– Weszliśmy do elitarnego grona europejskich naukowców interesujących się użyciem amantadyny jako leku wczesnej interwencji – mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Chcemy zapobiec progresji infekcji w kierunku COVID-19. Uzyskując grant w programie Horizon 2021, który jest jednym z najbardziej prestiżowych w Europie, mamy szansę zbliżyć się do wyjaśnienia tych wszystkich tajemnic związanych z pozytywnymi doniesieniami od pacjentów, że lek działa ochronnie. Jest to już wykazane w wielu ośrodkach przez wielu badaczy niezależnych, a teraz czas na wyniki badań kontrolowanych oraz badania molekularne.
Zespół z Lublina zajmie się badaniami klinicznymi zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19 u pacjentów zarażonych SARS-CoV-2.
Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Agencję Badań Medycznych.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. archiwum