Sejm ma dziś (4.05) głosować w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, która jest niezbędna do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy. Część opozycji uzależnia poparcie tego projektu od zmian w wysłanym już Komisji Europejskiej Krajowym Planie Odbudowy.
Tymczasem jak wyjaśnia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin, Krajowy Plan Odbudowy powstał w powstał w ramach uzgodnień pomiędzy państwami Unii Europejskiej:
– Tam, gdzie można było na poziomie krajowym wstawiać pewne priorytety, które są ważne dla poszczególnych państw, tam państwa to robią. Tam, gdzie jest coś wspólnego, tam oczywiście – podobnie jak w przypadku polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej – realizujemy wspólne cele. Ale to, że jesteśmy dzisiaj gotowi jako państwa podnieś tą poprzeczkę dochodów unijnych o dodatkowe środki, wymaga jednomyślności i Polska musi być tutaj solidarna, jeśli chce korzystać z tych 770 miliardów złotych.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Za ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej głosować mają PiS, Porozumienie i Lewica. Koalicja Obywatelska domaga się przełożenia posiedzenia Sejmu w tej sprawie, a PSL nie ogłosiło jeszcze decyzji w sprawie głosowania. Przeciwni ratyfikacji są natomiast politycy Solidarnej Polski i Konfederacji.
ToNie / GRa
Fot. archiwum