Biała łania daniela pojawiła się w biłgorajskim lesie. To niespotykany widok

w.sprysak3 2021 05 31 192028

W lasach Nadleśnictwa Biłgoraj zaobserwowano ostatnio białą łanię daniela.

– Kilkanaście lat temu pokazała się biała sarna, więc byliśmy świadomi, że na naszym terenie występują takie osobniki – mówi Weronika Śliwińska z Nadleśnictwa Biłgoraj. – Kilkanaście lat temu był jeszcze biały koziołek sarny. Później, w 2008 roku, jeden z naszych leśniczych, pan Waldemar Sprysak, fotografował białą sarnę i obserwował ją kilkukrotnie. W ostatnich dniach, 14 maja, otrzymaliśmy na naszą facebookową skrzynkę nagrania białego osobnika daniela, właściwie białej damy. Na nagraniu została uwieczniona łania wraz z innymi osobnikami, które były w standardowej szacie – rudawej z ciemną pręgą na plecach i biały umaszczeniem, jak to bywa w szacie letniej.

– Mamy na naszym terenie sporo danieli. Obserwujemy około 30 sztuk – mówi Wojciech Smyk, starszy specjalista w Nadleśnictwie Biłgoraj. – W zależności od pory roku albo łączą się w chmary, albo troszeczkę się rozbijają. Dla nas to oczywista oczywistość, choć albinizm jest bardzo rzadki. Są przypadki, że raz na sto tysięcy osobników pojawia się taki osobnik, któremu brakuje genów odpowiadających za pigment skóry, włosów i oczu. Białą sarnę obserwowaliśmy już kilkanaście lat temu, potem co jakiś czas powtarza się taki osobnik. Te zwierzęta od czasu do czasu pokazują się ludziom. Na Facebooku możemy przeczytać, że ludzie boją się, żeby myśliwi nie zastrzelili białej łani. Pragnę uspokoić: myśliwi nie polują na takie osobniki. Panuje przesąd mówiący, że jeśli ktoś pozyska takiego osobnika, to straci członka rodziny. O albinizmie nie możemy powiedzieć, że to cecha negatywna. Po prostu występuje w przyrodzie. Daniel jest zwierzęciem parkowym, to nie jest przykład zwierzyny płowej, która występuje u nas naturalnie. 

– Biłgoraj słynie z lasu, jest on chyba znany na całą Polskę – zaznacza Mariusz Szwed, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj. – Jak widać, las jest słynny nie tylko dzięki drzewom, ale także dzięki różnym ciekawym gatunkom zwierząt. Są tu gatunki ogólnie rzadkie, takie jak głuszec, którzy rzadko występuje w Polsce, ale także rzadkie formy zwierząt występujących bardziej pospolicie. Cieszymy się, że nasze lasy są dzięki nim postrzegane jako jeszcze ciekawsze.

– Osobniki białe, czy to sarny, jelenia czy daniela, są bardzo charakterystyczne i bardzo często padają łupem drapieżników – mówi Wojciech Smyk. – Polują na nie rysie i wilki, a nawet psy. Czasem stado odrzuca osobniki o białym ubarwieniu ze względów bezpieczeństwa. Jednak najczęściej żyją razem w chmarze czy w stadzie.

Biały daniel to osobnik leucystyczny. Oznacza to, że w skórze brakuje mu dwóch rodzajów melaniny. Posiada niedobór ciemniejszych pigmentów w skórze i sierści, jednak oczy pozostają ciemnego koloru – co odróżnia je od albinosów.

Daniele do biłgorajskich lasów zostały sprowadzone na początku lat 90. 

AP / opr. WM

Fot. Waldemar Sprysak / Film: Marek Omiotek

Exit mobile version