Biała Podlaska: kolejki do dentysty na NFZ. W czasie pandemii ciężej leczyć zęby

dental 2450751 1280 2021 05 11 172340

W Białej Podlaskiej wydłużył się czas oczekiwania na przyjęcia do gabinetów stomatologicznych świadczących usługi w ramach kontraktu z NFZ.

– Kolejki do gabinetów stomatologicznych świadczących usługi w ramach kontraktu z NFZ wydłużyły się z dwóch powodów – tłumaczy lekarz stomatolog Katarzyna Szewczyk, która pracuje w gabinecie stomatologicznym w szkole przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej. – Jeden z nich jest taki, że musimy zachować troszeczkę większe odstępy między pacjentami tak, by każdy czuł się bezpiecznie. Gabinet musi być przygotowany i zdezynfekowany. My musimy się przebrać i przygotować do każdego pacjenta oddzielnie. W związku z tym w ciągu dnia możemy przyjąć mniej osób. Poza tym na początku epidemii pacjenci mieli utrudniony dostęp do gabinetów. Nie przychodzili regularnie, więc zaległości się nawarstwiły. Więcej osób potrzebuje w tej chwili wzmożonej opieki i można powiedzieć, że ma większe problemy związane z zaniedbaniami czy też z wydłużeniem okresu, kiedy mogli dostać się do gabinetu. 

– U mnie na wizytę czeka się około miesiąca – dodaje Katarzyna Szewczyk. – Raczej wszystkie zabiegi wykonuję w ramach świadczeń NFZ. Owszem, przyjmuję też prywatnie, ale nie tutaj i nie w takim zakresie. Należy zwrócić uwagę, że zmienił się też status materialny pacjentów. Wiele osób straciło pracę i ma utrudniony dostęp do środków finansowych. Zainteresowanie leczeniem na NFZ jest większe. Usługi dentystyczne na NFZ należą się pacjentom, a nie stać ich na leczenie prywatne. 

– Czekałem na wizytę miesiąc. Miałem ząb do usunięcia – mówi jeden z pacjentów. 

– Chciałam się zapisać na Narodowy Fundusz Zdrowia do dentysty, ale niestety są tak długie kolejki, że musiałam zrezygnować i zapisałam się prywatnie. Tak będzie dużo szybciej. Mówiąc szczerze, w Białej Podlaskiej jest za mało gabinetów dentystycznych na Narodowy Fundusz Zdrowia – zauważa kolejna pacjentka. 

– W listopadzie zapisałam babcię na wizytę związaną z protezą. Dzisiaj mamy pierwszą wizytę – dodaje następna oczekująca. 

– W czasie pandemii czas oczekiwania na wizytę wydłużył się także w prywatnych gabinetach stomatologicznych – zaznacza lekarz stomatolog Monika Nazaruk. – Bardzo dużo się zmieniło u nas w gabinecie. Musimy stosować wzmożone środki higieny. Wizyty pacjentów zostały trochę przedłużone. W ciągu dnia jesteśmy w stanie przyjąć mniejszą liczbę pacjentów niż było to do tej pory. 

– Gabinety stomatologiczne działają w reżimie sanitarnym i w bezpieczny sposób udzielają pomocy pacjentom – podkreśla rzeczniczka Lubelskiego Oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek. – Zachęcam, aby przed udaniem się do gabinetu stomatologicznego pacjent zadzwonił do swojego dentysty i skonsultował swoje dolegliwości. W zależności od pilności schorzenia pacjent zostanie umówiony na konkretny dzień i godzinę. Na stronie internetowej Lubelskiego Oddziału NFZ zamieszczona jest wyszukiwarka, gdzie się leczyć, w której znajdziemy wykaz wszystkich gabinetów stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizowanie świadczeń zdrowotnych. Możemy również zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 czynną całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują, co zrobić, by otrzymać pomoc w omawianym zakresie. Chciałabym podkreślić, że osoby z bólem, po urazach, wymagające leczenia zachowawczego nie powinny czekać, ale jak najszybciej zgłosić się na wizytę, niezależnie od obecnej sytuacji epidemiologicznej. 

Na terenie województwa lubelskiego w ramach NFZ funkcjonują 472 gabinety, które realizują dla pacjentów świadczenia ogólnostomatologiczne, w tym 53 zlokalizowane w mieście Biała Podlaska lub na terenie powiatu bialskiego. 

Informacje o tym, kiedy i gdzie najszybciej możemy uzyskać pomoc, której potrzebujemy, znajdziemy na stronie internetowej www.nfz-lublin.pl, w zakładce Informator o Terminach Leczenia. W informatorze znajdziemy wolne terminy, adresy i numery telefonów poradni stomatologicznych w danej miejscowości.

MaT/ opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version