Bogata przeszłość i rozwój. Tomaszów Lubelski świętuje 400. urodziny

20210525 1143481 2021 05 25 190258

Tomaszów Lubelski 25 maja 2021 roku świętuje 400-lecie lokacji miasta. Być może Jan Zamoyski wybrał znakomite miejsce, być może Bernardo Morando przygotował plan nowej osady, ale to Tomasz Zamoyski założył miasto.

– Tomaszów Lubelski był osadą założoną „na surowym korzeniu”, na gruntach wsi Rogóźno. Wybrano miejsce, rozplanowano, a następnie zaludniono i zabudowano. Ten proces trwał od 1607 do 1621 roku. Najprawdopodobniej dopiero w kwietniu 1621 roku doszło do przygotowania na dworze w Zamościu czystopisu aktu lokacyjnego. A 25 maja 1621 roku Tomasz Zamoyski ogłosił swój dokument lokacyjny fundatora – mówi historyk, prof. Ryszard Szczygieł.

– Tomasz Zamoyski na trwałe wpisał się w historię naszego miasta. Po pierwsze to on podjął decyzję o zmianie nazwy z Jelitowa na Tomaszów. To on też, dostrzegając, że miejscowość, której „nadał bieg” jego ojciec Jan Zamoyski, pięknie się rozwija, stwierdził, że czas jej nadać rangę miejską. To była osobista decyzja Tomasza Zamoyskiego, któremu dzisiaj wyrażamy szczególną wdzięczność. Chcemy też mu, jako założycielowi miasta, „powiedzieć”, że jego dzieło, pomysł, cel zostały zrealizowane. Tomaszów nadal trwa i jest miastem, które chce rozwijać się, służyć mieszkańcom, regionowi i Polsce. I to na co dzień robimy – stwierdza Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

– Tomaszów Lubelski to piękne miasto, bardzo ważne dla regionu lubelskiego. Uświadamiamy sobie dzisiaj, że jesteśmy tylko jednym z ogniw w łańcuchu pokoleń, który przyczynia się do rozwoju tego miasta. To miasto z piękną tradycją i piękną historią, ale też miasto, które w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. I dalszego rozwoju mieszkańcom i władzom Tomaszowa Lubelskiego chcemy życzyć. To miasto leży na sercu władzom regionu – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– Dalej będziemy ośrodkiem stawiającym na aktywny wypoczynek, do którego turyści będą mogli przyjeżdżać, aby aktywnie spędzić czas. Będziemy w dalszym ciągu rozbudowywali bazę turystyczną. Ogromne możliwości będą wynikały z otwarcia obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. W związku z tym przestaniemy być miastem, które codziennie jest „rozjeżdżane” przez 20 tysięcy samochodów. Jednocześnie chcemy powstrzymać zły proces – zauważalny od kilku lat – wyjazdów młodych mieszkańców z naszego miasta. Pragniemy, żeby widzieli w Tomaszowie Lubelskim miasto, w którym warto mieszkać i się rozwijać, ale które musi im dać też odpowiednią ofertę. W tym celu chcemy skorzystać ze środków regionalnych i programów rządowych. I to zrobimy – deklaruje Wojciech Żukowski.    

W tle materiału po raz pierwszy w historii słyszymy hejnał miasta, skomponowany przez emerytowanego majora Wojska Polskiego, Bogdana Pałczyńskiego. 

AP / opr. ToMa

Fot. Agnieszka Piela

Exit mobile version