„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Strażacy rozpoczęli świętowanie

dsc 9316 2021 05 03 200431

4 maja Kościół katolicki wspomina św. Floriana, patrona strażaków. W przededniu Dnia Strażaka świętowali m. in. strażacy z gminy Biłgoraj.

Z racji stanu epidemii COVID-19, uroczystości zostały podzielone i zamiast jednych wspólnych obchodów, poszczególne jednostki świętowały indywidualnie. Tak było na przykład przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej w Soli koło Biłgoraja.

– Nasza jednostka istnieje od 98 lat. Nieprzerwanie w tym czasie druhowie służą ratując ludzkie życie i mienie – mówi Jan Małysza, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Biłgoraj i naczelnik OSP w Soli. – To ponad 70 osób, które niosą pomoc o każdej porze dnia i nowy. Straż w Soli wyjeżdża 40-70 razy w roku. Ratujemy życie i mienie podczas powodzi, ognia czy wypadków. Ale to nie tylko działalność operacyjna, ale i podtrzymywanie kultury. Strażacy ochotnicy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. To też podtrzymywanie wartości wiary, bowiem biorą udział w wielu uroczystościach kościelnych.

Zawołaniem strażaków ochotników jest hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Święty Florian, rzymski legionista, zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii w 304 roku, jest patronem gaszących pożary. Święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom, zarówno zawodowym jak i ochotnikom, za ich niebezpieczną i ciężką pracę, niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi. Święto strażaków i straży pożarnej, choć oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 roku, jest obchodzone w Polsce od setek lat.

Krajowy system gaśniczo-ratowniczy opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Obie służby współdziałają i współpracują ze sobą na terenie całego kraju, a także wtedy, gdy pomoc ratownicza i humanitarna jest organizowana poza jego granicami.

W Polsce jest 30 tysięcy strażaków zawodowych i ponad 165 tysięcy służących w formacjach ochotniczych. Z roku na rok w straży pożarnej jest coraz więcej kobiet.

Strażacy gaszą pożary, niosą pomoc podczas kataklizmów, takich jak powodzie, trzęsienia ziemi, wichury. Uczestniczą też w usuwaniu skutków katastrof, na przykład budowlanych, czy wypadków, w tym komunikacyjnych.

Straż pożarna w Polsce od lat jest instytucją o najwyższym stopniu zaufania społecznego. W sondażu sprzed kilku lat strażacy zostali pozytywnie ocenieni przez 89 procent ankietowanych.

Najstarsza w Polsce zawodowa straż pożarna została utworzona w Warszawie w 1836 roku. Należy do czternastu najstarszych straży w Europie.

Wspomnienie liturgiczne Świętego Floriana, patrona strażaków, przypada 4 maja, w rocznicę jego śmierci. Święty opiekuje się także innymi osobami, wykonującymi zawody związane z ogniem – hutnikami, kominiarzami, garncarzami i piekarzami. Większość krajów europejskich obchodzi Międzynarodowy Dzień Strażaka 4 maja.

TsF / IAR / opr. ToMa

Fot. TsF

Exit mobile version