Okno życia powstało przy parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Łęcznej. W tym wentylowanym i bezpiecznym pomieszczeniu matki w trudnej życiowej sytuacji mogą anonimowo pozostawić noworodka.
O inicjatywie opowiada przewodniczący Stowarzyszenia „Okno Życia w Łęcznej”, Mirosław Tarkowski: – Okno życia wydaje się w dzisiejszych czasach, kiedy życie ma coraz mniejszą cenę, być niezbędne, żeby dać mamom i ojcom wybór. Jeżeli są trudności finansowe, życiowe, żeby miały wybór pozostawienia takiego dziecka, nie tylko poprzez usuwanie dzieci, nie tylko poprzez zostawianie w jakiejś różnych dziwnych miejscach, gdzie to dziecko nie ma szans na przeżycie, ale żeby właśnie dać szansę na przeżycie takiemu dziecku, które jest w tym momencie niechciane. Bo być może ta mama czy tata za dzień, dwa, za tydzień będzie żałować swojej decyzji. Później nawet będzie miała mniejsze wyrzuty sumienia, jak będzie wiedziała, że to dziecko zostało pozostawione w oknie życia i ono dalej żyje, kogoś może ucieszyć, ktoś może to dziecko adoptować, bo wtedy te procedury adopcyjne są dużo szybsze niż procedury, kiedy się dziecko odbiera bezpośrednio mamie.
– Wszędzie jest potrzebne takie miejsce, jeżeli ma uratować chociażby jedno małe istnienie, albo największe dla kogoś istnienie – mówi Elżbieta Brodzik, członek zarządu Stowarzyszenia „Okno Życia w Łęcznej”. – Na pewno jest to trudna decyzja. Myślę że to też bardzo odpowiedzialna decyzja, no i po to jest to nasze okno, żeby ułatwić sprawę i dać pewność rodzicom czy rodzicowi, że dziecko będzie właściwie zaopiekowane, trafi w dobre ręce i nie pozbawi się go szansy na szczęśliwe życie.
– W momencie otworzenia okna włącza się cichy sygnał, zapala się światło, włącza się takie zabezpieczenie, że jest otwarte okno i coś tu się dzieje, więc osoby, które będą dyżurowały będą mogły natychmiast zareagować i pomóc temu dziecku, powiadomić odpowiednie służby i zadziałać – mówi Mirosław Tarkowski: – Oczywiście w tych miesiącach, kiedy będzie zimniej, to pomieszczenie cały czas będzie ogrzewane. Oprócz tego będzie koszyk dla dziecka zwany „mojżeszowym” – taki pleciony. Będą niezbędne chusteczki, pieluszki. W środku mamy łóżeczko, żeby położyć dziecko, przewinąć.
– Na naszym terenie były przypadki, gdzie dzieci były zostawiane – mówi Wioletta Gołębiowska, koordynatorka rodzinnej pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej: – Był przypadek kilka lat temu, gdzie młoda mama urodziła w domu i zostawiła dziecko przy śmietniku. Był też przypadek, gdzie dziecko było porzucone w lesie.
– Tak czy inaczej, jest to problem jeśli chodzi w ogóle o pozostawienie dziecka – mówi Mirosław Tarkowski: – Są rozterki matki, ojca czy rodziny, która nie wsparła tej mamy, ale to jest po prostu jak najbardziej bezpieczne pod względem prawnym: nie będzie ścigana przez policję, nie będzie ścigana przez jakieś inne służby. Gdy ten pomysł powstał, próbowałam dodzwonić się do Zamościa, bo tam takie okno życia jest. Okazuje się, że jest ono w tej chwili nieczynne od trzech lat i to jest jedyne okno, które jest zamontowane w województwie lubelskim. Natomiast w ościennych miejscowościach to jest Sandomierz, chyba jest też w Tarnobrzegu. Z tego co pamiętam, w Polsce jest 69 bodajże okien życia.
– W stowarzyszeniu są trzy osoby z PCPR-u – mówi Wioletta Gołębiowska: – Będziemy udzielać wsparcia dla osób potrzebujących, dla matek samotnie wychowujących dzieci, dla ojców samotnych, ogólnie dla rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i które tego wsparcia potrzebują.
– Samo okno życia to nie jest tylko to miejsce, bo powołaliśmy również Stowarzyszenie Okno Życia, które będzie zajmowało się zarówno dyżurami tutaj nad tym oknem, po tydzień, po dwa, trzy tygodnie, żeby te osoby reagowały. Osiem osób się zgłosiło do takich dyżurów, więc będziemy po prostu dzielić się tymi funkcjami. Kiedy okno się otwiera, aplikacja dostaje sygnał, że zostało okno otwarte. I wtedy osoby, które mają dyżur natychmiast reagują i przychodzą. Czuwamy. Cały czas będziemy czuwać.
Okno życia mieści się przy plebanii parafii przy ul. Świętoduskiej w Łęcznej. Oficjalnie zostanie otwarte 24 maja, dzień wcześniej po wieczornej mszy świętej odbędzie się poświęcenie.
PaSe (opr. DySzcz)
Fot. nadesłane