Założenia rządowego programu Polski Ład przedstawiono 22 maja w Białej Podlaskiej. Podobne spotkania odbyły się w sobotę też w Lublinie i w Zamościu.
Podobnie jak w Lublinie, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zwracał uwagę na korzyści jakie odniesie polska gospodarka. – Chcemy uruchomić impuls fiskalny, który sprawi, że z jednej strony wydatki publiczne państwa będą stymulować gospodarkę, a z drugiej strony, że będziemy płacili mniej podatków. Spowoduje to, że będziemy więcej wydawać – mówił wiceminister Soboń.
CZYTAJ: Artur Soboń o Polskim Ładzie: Przygotowaliśmy pakiet, który da impuls polskiej gospodarce
– Wsparcie finansowe otrzymają też rodziny – podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Stefaniuk (na zdj.). – Chodzi o 12 tysięcy złotych, jeśli komuś urodzi się drugie lub kolejne dziecko, na to, aby mama czy tata mogli bardzo szybko wrócić na rynek pracy. Będą to pieniądze dostępne w ciągu roku lub dwóch lat, wypłacane w transzach po 500 lub 1000 złotych. Mogą one posłużyć na opiekę nad dzieckiem, zakup niezbędnych pieluch czy ubranek.
Społeczno-gospodarczy program Polski Ład zakłada też między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Drugi próg podatkowy ma wzrosnąć z 85 tys. złotych do 120 tys. złotych. Program przewiduje też zwolnienie z podatku emerytur i rent do 2,5 tys. złotych.
MaT / opr. ToMa
Fot. archiwum