W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln tygodniowo; do dzisiaj mamy ponad 18,3 mln wykonanych szczepień, a we wtorek przekroczymy próg 50 proc. osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie szczepień – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej przekazał bieżące informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień oraz rozwiązania, które miałyby usprawnić ten program.
Jak wskazał, do dzisiaj mamy ponad 18,3 mln wykonanych szczepień, blisko 13 mln osób zostało zaszczepionych pierwszą dawką: – W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln tygodniowo. To jest dobre, satysfakcjonujące tempo, które udało się osiągnąć dzięki wielkiemu zaangażowaniu tysięcy osób zaangażowanych w ponad 7 tys. punktów (szczepień) w całej Polsce – podkreślił minister.
Według niego z badań, które ukazywały się w ostatnim czasie wynika, że ok. 70 procent Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a 71 procent Polaków pozytywnie ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień: – Traktujemy to jako docenienie pracy tych tysięcy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, wszystkich tych osób, które na każdym z wielu poziomów (…) angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień – powiedział Dworczyk.
Szef KPRM zaznaczył, że choć 70 proc. osób, które deklarują chęć zaszczepienia to dużo, to „jest cały czas niewystarczający odsetek, niesatysfakcjonujący nas odsetek osób, które takie deklaracje składają”.
Dworczyk przekazał też kilka danych dotyczących szczepień. Wskazał, że mniej więcej dzisiaj osiągniemy ok. 50 proc. osób pełnoletnich w Polsce, które zarejestrowały się w systemie. Są to osoby, które albo przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, albo są już zarejestrowane i mają wyznaczony termin przyjęcia pierwszej dawki – dodał minister.
Doprecyzował, że w podziale na grupy wiekowe wśród seniorów powyżej 70 roku życia mamy zarejestrowanych bądź zaszczepionych pierwszą dawką nieco ponad 75 procent osób: – Jeśli chodzi o osoby w wieku 60-69 lat to jest 64 procent – zaznaczył szef KPRM. Dodał, że w kolejnych grupach wiekowych odsetek ten spada.
– Oczywiście te dane nie są satysfakcjonujące, ale też trzeba sobie jasno powiedzieć, że kolejne roczniki w późniejszym terminie się rejestrowały; rozpoczynała się rejestracja w późniejszym terminie i cały czas, każdego dnia zapisuje się ponad 200 tys. osób. W związku z tym cały czas ta dynamika zapisów utrzymuje się, chociaż widzimy pewne trendy spadkowe – przyznał minister.
Jak dodał, m.in. dlatego podejmowane są działania profrekwencyjne, jak trwająca od kilkunastu dni kampania „Ostatnia prosta”: – Kampania, której kulminacja przypadnie na początek czerwca – zapowiedział Dworczyk.
Telefony w sprawie szczepień do wszystkich osób powyżej 70. roku życia
W najbliższym czasie wykonane zostaną połączenia telefoniczne do wszystkich osób powyżej 70. roku życia z pytaniem, czy już się zaszczepiły, a jeśli nie, będzie im oferowane szczepienie, które zostanie zorganizowane przez zespół wyjazdowy – poinformował szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk.
Zespół szczepiący dojedzie do takiej osoby, która zadeklaruje chęć zaszczepienia – poinformował Dworczyk.
Będą to zespoły oparte głównie na straży pożarnej – ochotniczej i państwowej.
– Mamy deklaracje, że te zespoły strażaków, które do tej pory w dużej części w bardzo wielu miejscowościach, gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, teraz będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepień – poinformował Dworczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Będą to albo lekarze czy przedstawiciele punktów prowadzących szczepienie, albo Mobilne Jednostki Szczepiące.
RL/ PAP (opr. DySzcz)