FBI i Polska prowadzą śledztwa ws. przymusowego lądowania samolotu Ryanair na Białorusi

ryaniar 2021 05 28 152019

– Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Polska rozpoczęły własne dochodzenia w sprawie przymusowego lądowania samolotu Ryanair na Białorusi – poinformował w piątek szef litewskiego Biura Policji Kryminalnej Rolandas Kiszkis.

– Oprócz Polski, która rozpoczęła własne dochodzenie przedprocesowe, mamy potwierdzenie od kolegów z USA, że Federalne Biuro Śledcze wszczęło własne dochodzenie – powiedział Kiszkis na konferencji prasowej. Wskazał, że „intensywna współpraca, 24 godziny na dobę, prowadzona jest też z kolegami z Irlandii i Grecji”.

CZYTAJ: Polski rząd przyjął zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów przewoźników z Białorusi

Szef policji kryminalnej poinformował, że zeznania w sprawie złożyła już cała załoga samolotu oraz około 90 procent jego pasażerów.

Zastępca prokuratora generalnego Litwy Gintas Ivanauskas podczas konferencji prasowej poinformował, że samolot irlandzkiej firmy Ryanair wciąż znajduje się na lotnisku w Wilnie, ponieważ nie wszystkie zaplanowane w śledztwie czynności zostały dotąd wykonane. Gdy tak się stanie, maszyna będzie mogła opuścić Litwę. Kolejne badanie samolotu planowane jest w ciągu najbliższych kilku dni.

Ivanauskas wskazał również, że obecnie tworzony jest wspólny zespół śledczy z prokuraturą Polski. W Polsce również „prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, ponieważ samolot ten jest tam zarejestrowany” – przypomniała Ivanauskas.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki o wydarzeniach na Białorusi: Porwanie pasażerskiego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu

W niedzielę 23 maja samolot irlandzkich linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie, oraz jego partnerkę, obywatelkę Federacji Rosyjskiej. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny, która należy do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun.

CZYTAJ: Samolot zmuszony do lądowania w Mińsku. Zatrzymano białoruskiego opozycjonistę [AKTUALIZACJA]

Polska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie lądowania samolotu w Mińsku wydane w poniedziałek na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Śledztwo ma być prowadzone w kierunku „użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów”. Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości, śledztwo ma służyć temu, żeby szczegółowo wyjaśnić wszystkie okoliczności i, jeżeli będzie to możliwe, doprowadzić do postawienia zarzutów i skazania.

Sejm przyjął uchwałę ws. sytuacji na Białorusi

Polski Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę ws. sytuacji na Białorusi. Posłowie potępili zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie oraz wezwali do natychmiastowego uwolnienia przetrzymywanego działacza i jego partnerki.

Złożony przez posłów KO projekt uchwały został odczytany na początku piątkowego posiedzenia Sejmu przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO). – Skala i zakres represji wobec społeczeństwa obywatelskiego, które przetoczyły się przez Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich w dniu 10 sierpnia 2020 r., wymaga solidarności i zdecydowanych działań społeczności międzynarodowej – odczytała.

– My, posłanki i posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zdecydowanie potępiamy akt terroru państwowego polegający na doprowadzeniu do przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku na Białorusi w dniu 23 maja 2021 r., który stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa lotniczego oraz bezprawnym zatrzymaniu przez białoruskie władze Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi – odczytała Kidawa-Błońska. – Żądamy ich natychmiastowego uwolnienia oraz zagwarantowania im swobody przemieszczania się. Zwracamy się do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego o pilne zbadanie tego bezprecedensowego i niedopuszczalnego zdarzenia – wezwano w uchwale.

Zaapelowano także „do parlamentów krajów Unii Europejskiej i Rady Europy o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji na Białorusi, a także o wzmacnianie solidarnego stanowiska państw europejskich wobec reżimu w Mińsku, w szczególności działań na rzecz uwolnienia więźniów politycznych i powstrzymania represji”. – Apelujemy do Rady Ministrów o złagodzenie zasad polskiej polityki azylowej i polityki udzielania ochrony międzynarodowej wobec białoruskich uchodźców politycznych – podkreślono w uchwale.

Sejm przyjął uchwałę przez aklamację.

Nad Polskę nie wleciał żaden samolot białoruskiego przewoźnika

– Żaden samolot białoruskiego przewoźnika nie wleciał w polską przestrzeń powietrzną, od kiedy obowiązuje rządowy zakaz w ruchu lotniczym dla samolotów użytkowanych przez linie lotnicze z Białorusi – poinformował w piątek rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Paweł Łukaszewicz. – Od czwartku od północy, gdy zaczęły obowiązywać restrykcje, żaden samolot białoruskiego przewoźnika nie wleciał do polskiej przestrzeni powietrznej – powiedział Łukaszewicz.

W środę, w Dzienniku Ustaw, opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od czwartku, 27 maja obowiązuje zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Białorusi.

Na poniedziałkowym szczycie przywódcy państw UE uzgodnili, że zostanie wprowadzony zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version