Klasa celno-skarbowa w Janowie Podlaskim wykształci przyszłych funkcjonariuszy. Jest na nich duże zapotrzebowanie

190064488 844425592827139 6787741220779145942 n 2021 05 20 213324

Niezmiennie od lat dużym zainteresowaniem cieszy się praca w Krajowej Administracji Skarbowej. Odpowiedzią na taki trend było utworzenie w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Janowie Podlaskim klasy o profilu służba celno-skarbowa. To pierwsza tego typu klasa w Polsce. Za opiekę merytoryczną i nauczanie odpowiedzialna jest Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

O szczegółach mówi nadkomisarz Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem kierunku kształcenia, służbą w strukturach mundurowych oraz umożliwienie im zdobycia nowych informacji i kwalifikacji. Zakres tematyczny obejmuje takie bloki jak: rola i zadania Służby Celno-Skarbowej, przepisy regulujące funkcjonowanie naszej służby, ceremoniał, musztra, a także tematyka z zakresu etyki zawodowej i kultury organizacji – informuje Marzena Siemieniuk.

– Jestem w klasie celno-skarbowej. Dołączyłem tu, ponieważ wiążę swoją przyszłość z tą pracą – mówi jeden z uczniów, Kamil Fusiarz. – W pobliżu mamy granicę, co wiąże się z szybkim dojazdem do pracy. Mam możliwości rozwijania się w tej szkole. Od zawsze mnie to interesowało. Uczymy się na przykład, ile towarów można przewozić, co jest dozwolone, a co nie, jak szukać skrytek przemytników. 

– Cieszy nas, że pomysł utworzenia klasy o profilu służby celno-skarbowej spotkał się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Widzimy, że młodzież chłonie nową wiedzę i chętnie uczestniczy w zajęciach. Taki był cel ten inicjatywy: umożliwić młodym ludziom poznanie zawodu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. 

– Bardzo mnie to zainteresowało, ponieważ chciałabym brać udział w walce z przestępczością, z narkotykami – mówi uczennica Amelia Andruszkiewicz. 

– Wierzę, że po tej szkole znajdę pracę, ponieważ będę już miał jakieś umiejętności – dodaje Kacper Jeżewski.

– Przypomnę, że Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej obsługuje w Polsce najdłuższy lądowy odcinek granicy Unii Europejskiej. Dbamy więc o bezpieczeństwo nie tylko granicy i rejonów przygranicznych, ale i całego obszaru Unii – zaznacza Artur Krukowski. – To olbrzymie wyzwanie i ogrom pracy, a zatem i potrzeby kadrowe w tym zakresie są duże. Rozmowy o przyszłym zatrudnieniu chcielibyśmy prowadzić przede wszystkim z kandydatami mającymi podstawową wiedzę o naszych zadaniach i roli naszej formacji.

– Przed utworzeniem tej klasy badaliśmy rynek: jakie jest zainteresowanie i zapotrzebowanie na funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej – opowiada Jarosław Dubisz, dyrektor Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim. – Rozmawialiśmy też z byłym dyrektorem Służby Celno-Skarbowej, funkcjonariuszami i rzecznikiem. Mówili, że jest bardzo duże zapotrzebowanie, szukają pracowników, stąd też padł pomysł utworzenia tej klasy. 

– Ukończenie klasy Służby Celno-Skarbowej nie powoduje automatycznego zatrudnienia w służbie – podkreśla Marzena Siemieniuk. – Każdy kandydat musi przejść jednolity proces rekrutacji tak, by wszyscy mieli równe szanse. Proces rekrutacyjny obejmuje m.in. test wiedzy: ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej, Polsce, funkcjonowaniu organów państwa i samorządów. Inne etapy to testy sprawności fizycznej, test psychologiczny połączony z testem badającym kompetencje oraz weryfikacja. Na bieżąco prowadzone są nabory na różne stanowiska, w zależności od aktualnych potrzeb. Zainteresowanie jest duże, średnio jest to kilka osób na jedno miejsce. 

W Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Janowie Podlaskim rozpocznie się nabór uczniów do nowej klasy pierwszej o profilu służba celno-skarbowa.

Utworzenie takiej klasy planowane jest też w Liceum Ogólnokształcącym nr 14 w Lublinie.

MaT / opr. WM

Fot. Małgorzata Tymicka

 

 

 

 

 

Exit mobile version