O znaczeniu utworzonych klas oddziałów przygotowania wojskowego w liceach prowadzonych przez Państwową Szkołę Wyższą rozmawiano dziś (6.05) w Białej Podlaskiej.
Takie klasy utworzono w akademickich liceach ogólnokształcących w Białej Podlaskiej i Terespolu. Odgrywają one ważną rolę w kontekście tworzonego w mieście nad Krzną garnizonu.
Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej od 1 września 2020 roku w dwóch liceach prowadzonych przez Państwową Szkołę Wyższą w Białej Podlaskiej rozpoczęły działalność klasy oddziału przygotowania wojskowego. Co decyduje, że młodzież wybiera takie klasy?
– Zawsze marzyłem, by pójść w kierunku służb mundurowych. Dzięki tej szkole mogę w prostszy sposób dostać się na studia na kierunku wojskowym – mówi jeden z uczniów.
– Wybrałem tę szkołę, ponieważ od zawsze interesuję się wojskowością. Dla mnie militaria to ciekawy temat. Z przedmiotów najbardziej lubię edukację wojskową i samoobronę, ponieważ na zajęciach możemy nauczyć się wiele rzeczy, które przydadzą nam się w dalszym życiu – dodaje kolejny uczeń.
– Klasy OPW, czyli oddziały przygotowania wojskowego, to nowy typ oddziałów wprowadzonych od tego roku szkolnego do systemu oświaty – wyjaśnia dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu Agnieszka Kulicka. – Organ prowadzący otrzymał zgodę na utworzenie po jednej klasie oddziału przygotowania wojskowego w liceum w Białej Podlaskiej i liceum w Terespolu. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż są to jedyne w powiecie szkoły objęte patronatem ministra obrony narodowej. Patronat niesie ze sobą wiele korzyści dla uczniów, takich jak dofinansowanie do mundurów czy dodatkowe punkty w trakcie egzaminów do akademii wojskowych. Oba licea zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt, m.in. maski przeciwgazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki czy repliki różnorodnej broni.
Oba licea realizowały już wcześniej bogaty program przygotowania wojskowego w klasach mundurowych. Aby znaleźć się w elitarnej grupie 130 klas w Polsce, musiały spełnić wiele wymagań określonych przepisami prawa, między innymi wykazać się dorobkiem w zakresie działalności proobronnej i zapewnić kadrę do edukacji wojskowej.
– My gromadziliśmy doświadczenie – zaznacza dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej Elżbieta Zaremba. – Nie wystartowaliśmy od razu, tylko staraliśmy się przywiązać do siebie kadrę instruktorską: kadrę wojskowych – oficerów czy podoficerów. Nawiązaliśmy współpracę z lokalnymi jednostkami wojskowymi.
Jak wygląda współpraca 18. Dywizji Zmechanizowanej z liceum akademickim w Terespolu i w Białej Podlaskiej w kontekście tworzenia garnizonu w Białej Podlaskiej?
– Garnizon Biała Podlaska rozrasta się, od lipca rozpoczniemy funkcjonowanie w pełnym reżimie szkoleniowym – mówi dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, generał dywizji Jarosław Gromadziński. – Biorąc pod uwagę, że garnizon Biała Podlaska ma dzisiaj około 2,5 tysiąca żołnierzy, będziemy w niedługiej perspektywie potrzebowali znacznych zasobów żołnierzy. Klasy mundurowe są dla nas naturalnym krokiem do tego, aby zachęcać młodzież do wstępowania do wojska. Wyznaczyliśmy jednostki, aby merytorycznie wspierały kadrę dydaktyczną. Po stronie wojska, czyli jednostek 18. Dywizji, są zajęcia praktyczne. Tutaj stoimy otworem nie tylko do zajęć, które odbywają się w reżimie dydaktycznym (mam tu na myśli wszystkie zajęcia praktyczne, które muszą być zrealizowane). My wychodzimy z inicjatywą dla klas, które są pod naszym patronatem. Będziemy chcieli organizować im wycieczki do jednostek nie tylko w obrębie Siedlec i Białej Podlaskiej. Chcemy, żeby młodzież uczestniczyła również w tzw. VIP dayach, czyli dniach dostojnych gości na poligonach. Zależy nam, aby obserwowała, na czym polega życie żołnierskie, żeby jak najbardziej przybliżyć im wojsko. Wtedy, jak skończy się szkoła, nie będzie dylematów, czy wstąpić do wojska, czy nie.
Do klas OPW w akademickich liceach w Białej Podlaskiej i Terespolu uczęszcza 50 uczniów.
W ramach programu edukacji wojskowej uczniowie mają minimum 230 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego. Program obejmuje podstawy wychowania wojskowego, szkolenie z wybranych przepisów prawa, szkolenie logistyczne oraz szkolenie bojowe.
MaT/WM
Fot. nadesłane