Osoby w wieku 16-17 lat oraz ozdrowieńcy, którzy są co najmniej miesiąc od zachorowania, mogą od dzisiaj (17.05) zarejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19.
– E-skierowanie tej grupy osób jest już w systemie pacjent.gov.pl – mówi pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw realizacji narodowego programu szczepień przeciwko COVID-19 Agnieszka Wolińska. – Cały rocznik 2003, czyli osoby 18-letnie, nie muszą już czekać do swoich urodzin, do ukończenia 18. roku życia. Wszystkim osobom z tego rocznika i rocznika 2004 są już wystawione e-skierowania. Jeżeli chodzi o osoby 16-letnie, czyli rocznik 2005, są wystawione e-skierowania wszystkim osobom, które do 17 maja ukończyły 16. rok życia, natomiast te, które będą miały w najbliższych dniach, tygodniach czy miesiącach urodziny, będą te e-skierowania wystawione na bieżąco co tydzień, raz w tygodniu w poniedziałki dla nowej grupy osób uprawnionych. Na przykład, jak ktoś jutro skończy 16 lat, to w najbliższy poniedziałek 24.05 będzie miał wystawione skierowanie i będzie mógł się już też rejestrować na szczepienie – tłumaczy.
– Jest to grupa, która w najbliższym czasie pojawi się na wakacjach i będzie to najbardziej narażona grupa – twierdzi Waldemar Ferszke, lekarz epidemiolog. – Młodzież ma to do siebie, że gromadzi się, jeździ na obozy, wspólnie spędza czas, więc oni będą tego wirusa pomiędzy sobą przenosić. Siłą rzeczy, będą go przenosić również do swoich domów, rodzin, osób starszych, tych niezaszczepionych. Także tu są dwie rzeczy, które trzeba podkreślić: jedna to jest zapobieganie chorobom u tej grupy wiekowej, a druga – przenoszenie na pozostałe osoby – dodaje.
– Osoby niepełnoletnie muszą wypełnić kwestionariusz oraz zgodę – instruuje Agnieszka Wolińska. – Oczywiście na stronach internetowych gov.pl/web/szczepimysie i pacjent.gov.pl są dostępne te kwestionariusze. Jeżeli takie wypełnią w domu i zgodę zapewnią im opiekunowie prawni, to nie muszą być oni obecni przy samym szczepieniu. Natomiast jeżeli taka młoda osoba nie wypełni tym dokumentów, naturalnie otrzyma je w punkcie szczepień, ale wtedy musi się już zgłosić z rodzicem lub opiekunem prawnym – dopowiada.
– Myślę, że zrobię to jak najszybciej, ze względu na to, że były w mojej rodzinie przypadki, wśród znajomych. Bardzo boję się „korony”. Jeszcze nie chorowałam z tego, co mi się wydaje. Dlatego chciałabym się jak najszybciej zaszczepić, bo widzę, jakie to skutki ze sobą niesie dla zdrowia i dla wszystkich wokół – mówią młodzi ludzie. – Nie mam na razie, że tak powiem, stanowiska ku temu. Na razie nie planuję, ale zobaczę. Nie wiem, jak to wpłynie na moją przyszłość – dodają.
– Mając na myśli młodych ludzi, wiadomo, że ich podejście do życia i sposób patrzenia na pewne sprawy jest inny niż osób dorosłych, już bardziej doświadczonych – wypowiada się Waldemar Ferszke. – Oni nie widzą pewnych zagrożeń i to może przywilej tego wieku i wspaniała cecha jednocześnie, ale z drugiej strony wiemy, że żartów nie ma. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zmarło w naszym kraju, a prawie 3,5 miliona w skali świata, więc oglądamy telewizję, czytamy gazety i wiemy, że to nie jest wirus, który został wymyślony i które nie istnieje. On naprawdę istnieje. To działa w dwie strony. Z jednej strony, żebyśmy się nie zakazili, a z drugiej strony, żebyśmy my nie zakazali innych – dopowiada.
Wszystkie osoby niepełnoletnie będą szczepione preparatem Comirnaty firmy Pfizer. Jest to jedyna szczepionka, która została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u tej grupy osób.
InYa / opr. WT
Fot. archiwum